iDNES.cz

Investor ubral domy a znovu zkouší prosadit areál s hotely a bydlením u Lipna

  9:46
Původní záměr krajský úřad zamítl, teď je na stole upravená verze. Firma chce u Lipna postavit na skoro 30 hektarech areál s domy pro rekreační i trvalé bydlení, hotely, správní budovou, přístavištěm, wellness i školkou. K projektu se bude vyjadřovat i Horní Planá.

Nádrž Lipno | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Záměr vybudovat v lokalitě Karlovy Dvory na levém břehu Lipna mohutné sídliště je po dvou letech opět aktuální. Po zamítnutí u krajského úřadu zveřejnil v těchto dnech soukromý investor, firma BaHa, nový přepracovaný projekt. Její zástupci ho poslali do takzvaného zjišťovacího řízení ke vlivu stavby na životní prostředí. A přidali dodatek, že projekt je upravený podle podmínek, které zadal sám krajský úřad.

Firma má v plánu zastavět zelenou louku, kde je zatím turistický kemp, desítkami apartmánů. Na ploše skoro 30 hektarů má vzniknout areál s hotely, přístavištěm, plážemi, parkovišti a novou infrastrukturou. Vzhledem k tomu, že některé domy deklaruje jako byty pro trvalé bydlení, argumentuje investor veřejným zájmem a souladem s územním plánem.

Podle zástupce investora, architekta Čestmíra Luhana, jde o dílo podpořené majiteli příslušných pozemků. V dokumentaci jich figurují téměř dvě desítky, několik z nich je z Rakouska, například International Yacht Club. BaHa má od všech plnou moc k zastupování.

Vývoj projektu

Duben 2020 – zastupitelé H. Plané přizpůsobují územní plán projektu
Listopad 2020 – začátek zjišťovacího řízení krajského úřadu (KÚ)
Leden 2021 – KÚ posílá záměr do velké EIA
Prosinec 2021 – KÚ vrací dokument investorovi k přepracování
Červen 2022 – veřejné projednávání a petice
Říjen 2022 – nesouhlas KÚ se záměrem
Listopad 2022 – odvolání investora, MŽP nařizuje přepracování projektu
Červen 2023 – dokument vrací KÚ investorovi s podmínkami
Září 2024 – investor předkládá KÚ upravený záměr
Zdroj: Krajský úřad

„Projekt je ve stadiu začátku nového zjišťovacího řízení, čeká ho ještě dlouhý proces,“ upozornila vedoucí oddělení životního prostředí krajského úřadu (KÚ) Marcela Jirková.

Jak už dříve potvrdil bývalý starosta Horní Plané Jiří Hůlka, o záměru věděl od roku 1995. Oficiálně ho investor představil v roce 2020, což vyvolalo mezi veřejností emoce. Vyvrcholily dokonce nesouhlasnou peticí se 4 000 podpisů proti mohutným developerským projektům na březích Lipna. Spolek Lipensko pro život teď pokračuje v petici nové.

Kritici odmítají především masivní zastavování a zatížení břehů jezera, znečisťování přírody nebo zábor zemědělské půdy, která je důležitá pro vodní režim. Předešlé zastupitelstvo Horní Plané stavbu v Karlových Dvorech podpořilo kvůli příslibu, že investor v lokalitě postaví kanalizaci a vodovod.

„O přepracovaném projektu budeme jednat v zastupitelstvu. Osobně jsem proti tak mohutné zástavbě pobřeží Lipna, navíc soulad s územním plánem neznamená automaticky, že ho musíme přijmout. Čeká ho množství posudků,“ myslí si nový starosta Horní Plané Petr Šimák.

Podle Petra Mynáře z brněnské firmy Invek, která vypracovala na zadání investora posudky ke vlivu na životní prostředí, reakce veřejnosti očekávají.

Developer u Lipna chystá stavbu domů za miliardu | (0:37) | video: iDNES.tv

Projekt, který analyzoval, má vyrůst na zemědělské půdě mezi Hůrkou a Horní Planou. Komplex nejméně 130 objektů má nabídnout domy pro rekreační i trvalé bydlení, hotely, správní budovu, wellness, školku a další zařízení. Domy mají mít podzemní parkoviště, na pobřeží budou pláže a také přístaviště pro 200 plavidel. Vzniknou nové silnice, chodníky a stezky a mimo jiné most přes tamní železnici.

Jako kompenzaci nabízí investor při okraji sídliště zřídit motýlí louku a odkanalizování oblasti. V novém podání zároveň firma BaHa tvrdí, že všechny podmínky nařízené od KÚ splnila. Oproti původnímu záměru navrhuje o několik domů méně a budou v celé lokalitě o něco více roztroušené.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek