iDNES.cz

Přeliv na Orlíku připomíná skokanský můstek, vedle postavili mobilní betonárnu

  9:26
Až desetitisíciletou povodeň brzy zvládne orlická přehrada na Vltavě. Pracovníci Metrostavu tam pokračují v budování nového bezpečnostního přelivu. Kdo v poslední době staveniště viděl, mohl si říct, že u přehrady roste skokanský můstek. Část přelivu, skluz, se mu totiž hodně podobá.

Část přelivu, skluz, se podobá skokanskému můstku. | foto: Metrostav

„Pro všechny konstrukční bloky jsme vyvinuli ve spolupráci s Kloknerovým ústavem Českého vysokého učení technického v Praze speciální betonovou směs. Tajná receptura je vymyšlená tak, aby beton vydržel 150 zmrazovacích cyklů místo standardních 90 a zároveň aby bylo snížené množství hydratačního tepla,“ upozornil Tomáš Beržinský, zástupce zhotovitele ze společnosti Metrostav. Ten potřeboval tak velké množství materiálu, že si poblíž zřídil mobilní betonárnu.

„V tuto chvíli jsme se maximálně přiblížili se skluzem k hrázi, kde bude po dokončení posledních bloků hlavní pozornost zaměřená na takzvaný vtokový objekt,“ pokračoval Beržinský.

Firma se musela také vypořádat se skálou ve svahu. „Snad každý metr čtvereční měl jiné vlastnosti, od tvrdé skály po silně zvětralý a tektonicky porušený povrch. Díky těmto podmínkám jsme také museli upravit projekt. Nyní jsme snad hlavní problémy podchytili a vyřešili, což nám umožňuje zahájit první betonáže uvnitř jímky,“ doplnil Beržinský.

Díky utěsnění jímky už také bylo možné, aby vodohospodáři zvedli hladinu v nádrži, a zahájili tak plavební sezonu za použití výtahu pro sportovní plavidla.

Jak obří projekt na Orlíku v současnosti pokračuje, upřesňují také zajímavá čísla. Stavbaři Metrostavu musí celkově odtěžit či odstřílet 180 tisíc kubíků horniny. Při trhacích pracích musí každý střílený blok přikrýt rohožemi z důvodu zamezení rozletu kamenů. Celkový objem uloženého betonu má dosáhnout 65 tisíc kubíků a hmotnost použité ocelové výztuže je tisíce tun.

Výstavba nového bezpečnostního přelivu je reakcí na ničivou povodeň z roku 2002 a zároveň vyvrcholením více než desetileté přípravy komplikované akce. Náklady investice státního podniku Povodí Vltavy jsou 1,78 miliardy korun. Kapacita povodňového průtoku se zvýší z nynějších 3 550 na 5 300 kubíků za sekundu, což odpovídá desetitisícileté vodě.

12. srpna 2022

Autor:
zpět na článek