iDNES.cz

Odumřelé dřevo připomíná bitevní pole, říká oceněný mikrobiolog

  11:24
Sám o sobě říká, že měl štěstí na lidi, které spojoval podobný zájem o vědu. Při studiu se potkával s těmi nejlepšími v oboru mikrobiologie, s vědci trávil i volný čas a dovolené. Díky svému zápalu získal mikrobiolog Vojtěch Tláskal z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích prestižní Prémii Otto Wichterleho pro vědce do 35 let.

Mikrobiolog Vojtěch Tláskal z Biologického centra AV ČR se zabývá koloběhem uhlíku v lese a životem mikroorganismů v rozkládajícím se dřevě | foto: Archiv Vojtěcha Tláskala

Významné ocenění získal Tláskal za výsledky z minulých let, například za zkoumání významu hub a bakterií v procesu rozkladu tlejícího dřeva.

„Měl jsem velkou radost, když jsem se dozvěděl, že to nezůstalo jen u nominace. Trochu mě ale mrzí, že nemohu úspěch oslavit s těmi, kteří mě na cenu navrhli. Až se ale vrátím z Nizozemska, snad k tomu bude příležitost,“ je přesvědčený 33letý odborník, který nyní působí v kolektivu špičkových vědců při postdoktorandské stáži na Radboud University v nizozemském Nijmegenu.

Dostal se tak do přírodních pralesovitých rezervací po celém Česku, mimo jiné i do Žofínského pralesa v Novohradských horách, které jsou bezzásahovými zónami. Pro biology je takové prostředí perfektním místem pro výzkum. A právě zde se zaměřil na fungování a přežívání hub a bakterií na dřevu.

Vojtěch Tláskal (33 let)

Narodil se v roce 1991 v Hradci Králové, kde také absolvoval gymnázium. Dále studoval mikrobiologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde získal doktorát. Mezi lety 2012 a 2021 pracoval v Mikrobiologickém ústavu AV ČR. Od roku 2021 působí v Ústavu půdní biologie a biogeochemie v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích. Ve svém vědeckém životě se zabývá životem mikroorganismů v různém prostředí a vlivem jejich působení na proměnu klimatu. Společně se ženou Petrou vychovávají dvě děti.

„Když tyto mikroorganismy v lese narazí na odumřelý strom, můžeme si ho představit jako obrovskou masu uhlíku, který je kvůli době rozkladu dřeva těžko dostupný. Houby ale tuto práci zvládají a bakterie navíc dokážou ve dřevu vázat dusík, jenž mikroorganismy potřebují, a tím tak substrát obohatí,“ popisuje základ svého výzkumu.

Odumřelé dřevo je i tak podle něho spíše bitevní pole, kde se válčí o každý kus uhlíku či dusíku.

„Kdo si ho uzme více, ten vyhraje. Houby si například tvoří vlastní bariéry, aby se k nim nedostaly jiné houby. Obecně se však dá říci, že obě skupiny mikroorganismů mají mezi sebou spoustu interakcí. Často bakterie pomáhají houbám s odbouráváním odpadních látek, takže tam mají i nějaké společníky,“ líčí Tláskal život mikroorganismů v nehostinném prostředí.

A právě v něm se mu podařilo popsat zcela nový druh bakterie rodu Sodalis, který je globálně rozšířený a žije právě ve dřevě.

„Její nejbližší příbuzní jsou však symbionti hmyzu, žijí tedy v jejich tělech. Tím se trochu dotýkáme evoluce. Tak, jak se některý hmyz v půdě vyvíjí, přizpůsobily se i bakterie. Tito symbionti mohou mít do budoucna i medicínské využití, protože tyto bakterie jsou i v mouchách tse-tse přenášejících spavou nemoc,“ naznačuje důležitost objevu.

Za daleko závažnější však označuje poodhalení souvislostí týkající se koloběhu uhlíku v lese. Rozklad dřeva i listový opad je v této oblasti významným článkem.

Letní seriál – ocenění vědci

Ve čtyřdílném seriálu představíme vědce, kteří působí na jihu Čech a letos získali Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce do 35 let za rok 2024, kterou uděluje AV ČR.

„Během rozkladu může vznikat i metan, který je pro tok uhlíku zásadní. Je to ovšem také skleníkový plyn, který v tomto případě produkují bakterie. Právě to mě navedlo na zkoumání vlivu bakterií na vytváření i odbourávání skleníkových plynů,“ vysvětluje.

Ty pak podle něho mají mít stěžejní vliv na podobu globálního klimatu, a to platí zejména pro mikroorganismy žijící v oceánu.

„Žije tam opravdu velké množství bakterií, které dokážou pojmout oxid uhličitý, což lidstvu významně pomáhá,“ říká Tláskal. „Pokračující změna klimatu je však primárně způsobená lidskou činností, na což existují i vědecké důkazy,“ dodává obratem.

V současnosti se královéhradecký rodák zaměřuje společně s českobudějovickými kolegy na výzkum bakterií v rakouských slaných jezerech.

„Odesíláme vzorky na sekvenování do USA, kde máme možnost využít státní infrastrukturu na generování genetických sekvenčních dat. Máme totiž důkaz, že v těchto jezerech žijí bakterie rozkládající metan. A co víc, dost možná tímto výzkumem objevy nových druhů bakterií neskončí,“ doufá oceněný vědec.

zpět na článek