Jihočeská města mění brownfieldy. Plánují v nich byty, ale i vodácký kemp - regiony.impuls.cz

Jihočeská města mění brownfieldy. Plánují v nich byty, ale i vodácký kemp

  9:22
Řada jihočeských měst řeší problém s chátrajícími objekty nebo areály. Hledání nového využití ale často komplikují soukromí vlastníci. V Českém Krumlově nebo Táboře v nich staví nové bytové domy.

Tak vypadala bývalá výrobna Jitony v Krumlově. Nyní už na jejím místě staví bytový komplex Krumlovský vltavín. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zakázaný vstup, vymlácená okna, chátrající schodiště a fasáda zarůstající křovím. Takové jsou jen některé z poznávacích znaků takzvaných brownfieldů, které svou nevzhledností a nebezpečností trápí vedení řady jihočeských měst.

Najít pro takové areály nové využití bývá složité a finančně náročné. Vše navíc komplikují soukromí majitelé, kteří často nemohou s radnicemi najít společnou řeč.

„Ve Vimperku jich je několik. Některé už mají proměnu za sebou, u jiných je to ale složitější. Většina má soukromého majitele, jehož záměry se neshodují s těmi městskými, a bude nutné s nimi začít o věci více diskutovat,“ sdělil městský architekt René Dlesk s tím, že mezi významné brownfieldy ve městě patří bývalý Dřevopodnik nebo tiskárna v historickém centru.

Podobný problém trápí i České Budějovice, které mají na svém území dva rozsáhlé opuštěné areály v soukromém vlastnictví – bývalé podniky Sfinx a Škoda. Ani tady ale zatím vedení radnice nepodniklo konkrétní kroky pro nalezení oboustranně výhodného řešení.

Co se týče brownfieldů ve vlastnictví města, tam už jsou plány na využití o něco jasnější.

„Západní část bývalých kasáren u Mercury Centra by měl pro své účely přestavět okresní soud. Východní část pak chceme využít pro občanskou vybavenost, abychom zlepšili dostupnost některých úřadů. Neříkám, že tyto objekty jsou v tuto chvíli naše investiční priorita, ale město by mělo být hezké a pro lidi, proto bude nezbytné se jimi dřív nebo později začít zabývat,“ řekl náměstek primátorky Lubomír Bureš.

V Týně řeší ubytovnu pro dělníky z Temelína

Starosti s brownfieldy mají ale i města, která jejich osud nemusí probírat se soukromými majiteli. Možností, jak s opuštěnými objekty naložit, je spousta a zástupci radnice málokdy sdílejí stejnou vizi. Například v Písku v bývalých kasárnách nejprve plánovali nový plavecký bazén, nyní v něm město chystá novou obytnou čtvrť.

„Momentálně projektujeme infrastrukturu pro vstup do areálu a chtěli bychom v něm vybudovat přibližně 400 bytů,“ uvedla první místostarostka Petra Trambová.

Brownfield

Za brownfieldy bývají nejčastěji označovány průmyslové, zemědělské, vojenské či rezidenční objekty, které ztratily svůj dřívější účel a dnes jsou opuštěné a chátrají. Může se jednat o jednotlivé stavby, komplexy budov, rozsáhlé areály, ale i plochy bez budov. Typickými příklady jsou opuštěné továrny, sportovní stadiony či kasárna.

V Písku však stále není vyřešená otázka plaveckého stadionu a část zastupitelů stále prosazuje jeho umístění v areálu kasáren. Je tak možné, že se v budoucnu vše ještě změní.

Kasárna ale nejsou v Písku jediným chátrajícím areálem. Vedení města chce zrekonstruovat bývalou vodárnu, kde by měl vzniknout vodácký kemp a sportovní hala.

„Na první etapu projektu již máme vydané pravomocné stavební povolení. Pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom se do prací pustit už příští rok,“ řekla Trambová.

Přestavba opuštěných kasáren je aktuální i v Týně nad Vltavou. Město je před 17 lety získalo od ministerstva obrany a v současnosti tam vzniká nová čtvrť s byty i průmyslovými stavbami. Dalším podobným projektem ve městě je přestavba bývalé ubytovny, která dříve sloužila dělníkům pracujícím na stavbě Jaderné elektrárny Temelín.

„Chceme zadat urbanistickou studii, která ukáže možnosti využití. Minulé vedení města spolupracovalo také se studenty architektury, kteří přestavbu území zpracovávali ve svých závěrečných pracích. Je tu tedy spousta nápadů a sami ještě nevíme, pro který z nich se rozhodneme. Je sice potřeba udělat ještě potřebné statické testy, ale rádi bychom se inspirovali studentskými návrhy a při proměně využili alespoň část historického torza budov,“ sdělil týnský starosta Karel Hladeček.

Jitonu nahradí Krumlovský vltavín

O poznání přímočařejší metodu zvolili v Táboře, kde celý areál bývalých kasáren nechalo město srovnat se zemí. Na jejich místě má vyrůst nová městská čtvrt Dvorce s rozlohou okolo deseti hektarů, kde by mohlo bydlet až 1 700 lidí.

„Rádi bychom tam vystavěli domy pro privátní i spolkové bydlení, parkoviště, kulturní dům nebo například park s vodním prvkem,“ přiblížil starosta města Štěpán Pavlík.

Dalším městem, které s brownfieldy aktivně pracuje a chce v jejich rozvoji i nadále pokračovat, je Český Krumlov. Na místě bývalé továrny Jitony nyní vzniká soustava jedenácti domů pod názvem Krumlovský vltavín. Projekt zpracoval ateliér A8000 a mělo by v něm být až 200 bytů různých velikostí.

„Dalším projektem je přestavba kasáren ve Vyšném na novou městskou čtvrt Nový dvůr, kde by mohly žít až čtyři tisíce lidí. Projekt ale určitě bude muset projít určitou revizí, protože oproti minulému vedení města v něm chceme více startovních a městských bytů,“ popsal nový starosta Krumlova Alexandr Nogrády.