O tom, že si Jára Cimrman léčil ve starobinci ve Frymburku vzácnou chřipku, vypráví hra Lijavec z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Proto si ho v městysu na levém břehu Lipna chtějí znovu připomenout.
„Věříme, že tím Frymburk jen získá. Se studenty chceme navázat další spolupráci. V létě přilákáme všechny cimrmanology světa. Nejedná se o první akci u nás související s tímto fenoménem. V roce 2000 jsme na hladině Lipna odhalovali plovoucí památní desku vyrobenou z bronzu,“ uvádí starosta městyse Oto Řezáč.
Na připomínce „nejslavnějšího Čecha“ se vedle Frymburka a Turistického spolku Lipenska podílí především studenti z katedry výtvarné výchovy Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
„Je to pro všechny velká a velmi zajímavá výzva. Naši studenti mají možnost vytvořit dílo, které bude umístěné ve veřejném prostoru. Kromě toho je postava Járy Cimrmana pro mnohé srdeční záležitostí a považuji to za vynikající nápad,“ uvedla vedoucí pedagožka Zuzana Duchková.
Právě pod jejím vedením a Josefa Lorence vytvořili studenti několik návrhů, které budou také zřejmě zdobit vybrané plochy ve Frymburku. Dílo umístěné na břehu bude navíc opatřené tabulkou s Braillovým písmem, a bude tak přístupné i zrakově handicapovaným.
Nejedná se o první haptický model, který bude na Lipensku. Ve vyšebrodském klášteře je k vidění model zdejší madony, od léta zde bude i Závišův kříž. Vytvořil je bývalý student Jihočeské univerzity Jaroslav Svoboda, který je i autorem jedné busty.
„Cimrman je na ní zachycený, jak si chrání obočí před správcovou z herberku. Čímž ale došlo i k zakrytí obličeje. Takže mistrova podoba opět nebude odhalená. Je zde vidět i všeobecně známý pahrbek geniality,“ popsal Svoboda svůj model.
Studenti také navštíví herce Žižkovského divadla Járy Cimrmana a o návrzích si krátce popovídají. „Zdeněk Svěrák i David Smoljak souhlasí. Nápad se jim líbí,“ sdělila ředitelka divadla Jana Rumlenová.