Čápi jsou v Dubném i na dalších místech velmi oblíbení a lidé je rádi pozorují. Jejich život mohou sledovat naživo i online díky webové kameře od obce.
V minulých letech, kdy několik mláďat vinou nepříznivých klimatických podmínek uhynulo, se dokonce strhla na sociálních sítích bouřlivá diskuse tisíců pozorovatelů. Někteří obviňovali z úhynu čápat obecní úřad, příčiny museli loni řešit ornitologové a krajští úředníci.
„Byly tam i některé zlé příspěvky. Čápy tu máme všichni rádi, jejich hnízdo si pamatuju od dětství,“ říká 62letá starostka obce Božena Kudláčková.
První čápi obsazují hnízdo nepravidelně od února do dubna. Mláďata se daří vyvádět se střídavými úspěchy. Jestli se dožijí dospělosti, to podle odborníků ohrožují hlavně výkyvy klimatu, dlouhodobé deště, ale i nebezpečné chemikálie v přírodě.
Na střeše středověkého raně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie už hnízdí od roku 1932. Za uplynulých deset let v Dubném úspěšně vyrostlo 11 čápat. V některých letech však hnízdo zůstalo prázdné.
Práce na kostele už pokračují několik let a týkaly se mimo jiné výměny střešní krytiny, kdy řemeslníci nesměli rušit ptáky. Letos připravuje vlastník, kterým je Biskupství českobudějovické, opravy omítek, podlah a dlažby v interiéru.
Podle výnosu odboru životního prostředí se nesmí čápi vyrušovat hlavně hlukem například z pneumatických kladiv. Pokud zůstane hnízdo prázdné do 10. května, tato omezení podle vyhlášky neplatí.
25. dubna 2017 |
„Jde o poslední etapu oprav a ty se života čápů dotknou jen nepatrně. Všechny požadavky odboru životního prostředí dodržíme, nezpůsobí nám to komplikace,“ ujistil mluvčí biskupství Petr Samec.
Stavební práce mají začít v létě. Kolem čapího hnízda už znovu začala diskuse na obecním webu. Dospělé čápy mají lidé pojmenované a pozorují jejich pohyb také na jiných kamerách u nás i v zahraničí. Například jedna místní pozorovatelka napsala: „Zdravím všechny, co sledovali Otíka, v Lidheimu zůstala na hnízdě Wilma,“ vzkázala.