iDNES.cz

V Kovosvitu nedostává výplaty ani divize Management. Také chtějí skončit

  15:24
Většina zaměstnanců divize Machine Tools společnosti Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí na Táborsku dala výpověď. Od března nedostali výplaty. Podobně jsou na tom i zaměstnanci divize Management. Ty čeká ve středu další jednání s vedením firmy.

Kovosvit MAS sídlí v Sezimově Ústí na Táborsku. | foto: David Peltán, MAFRA

Od začátku druhé světové války patří mezi symboly města. V dobách největší slávy v poválečných letech dával práci přibližně 1 700 lidem a ještě před osmi roky branou denně procházelo 770 zaměstnanců. Dnes je však rozlehlý areál podniku Kovosvit MAS v Sezimově Ústí téměř prázdný.

Necelé dvě stovky z 233 pracovníků firmy Kovosvit MAS Machine Tools v posledních měsících odešly, protože od března jsou bez výplaty. Odchodem hrozí i pracovníci na vedoucích pozicích ve firmě Kovosvit MAS Management, u nichž byla stejná situace s tím, že výplaty jim přestaly chodit o měsíc později. V podniku tak zůstávají už jen zaměstnanci slévárny Kovosvit MAS Foundry.

Do problémů se společnost dostala kvůli úzkým vazbám na ruský trh. Četné hospodářské sankce ve spojení s válkou na Ukrajině dopadly i na Kovosvit, jenž se v té době orientoval především na ruský trh. Minimum zakázek tak vedlo k tomu, že začaly chybět i peníze na mzdy.

„Momentálně odešlo nebo je na odchodu 197 zaměstnanců s tím, že v Sezimově Ústí jich nadále pokračuje 36. Mezi nimi ale máme několik pracovnic na mateřské dovolené a také dva zaměstnance na dohodě o provedení práce,“ vyjmenovala personální manažerka podniku Andrea Lammouchi.

Ve středu budou znovu jednat

Sama upozornila, že skončit chce i 25 pracovníků z divize Management. „Nedostali jsme poslední tři měsíce výplaty, tím pádem může ze dne na den skončit personální, mzdové i IT oddělení, na což budeme mít kvůli prodlevě ze zákona nárok,“ řekla ve čtvrtek Lammouchi.

Po pondělním dotazu MF DNES odchod zaměstnanců zatím nemohla potvrdit s tím, že pracovníci managementu o své budoucnosti vyjednávají s majiteli firmy.

„Momentálně probíráme několik možností řešení situace s tím, že odchod nás všech je jednou z nich. Tím pádem by ale skončila i slévárna,“ naznačila Lammouchi a dodala, že jasno by mohlo být po středečním kole jednání sekce Management s majiteli Kovosvitu.

Kritická situace v podniku, který od roku 2020 vlastní ruská podnikatelka Tatiana Kuranova, mrzí také starostu Sezimova Ústí Martina Doležala. Podle něj přichází město o kdysi největšího zaměstnavatele, přičemž nikdo zatím nemá tušení, zda se zde podaří do budoucna udržet výrobu. Vedle slévárny firma momentálně vyráběla už jen CNC kovoobráběcí stroje.

A právě Machine Tools se v dubnu dostala do insolvence, jenže v květnu budějovický soud vyhlásil nad firmou moratorium, které potrvá tři měsíce. V době jeho trvání se firma nemůže dostat do úpadku.

„Pro nás je celá situace složitá i v tom, že majetková struktura podniku je neprůhledná, protože všechny tři společnosti jsou navzájem propojené, a to včetně věřitelů. Dotčená firma navíc nemá předběžného správce, takže s ní jako město nemůžeme pořádně jednat,“ vysvětlil Doležal.

Město chtělo kupovat pozemky

Radnice se rozhodla pomoci lidem, kteří se kvůli chybějícím výplatám dostali do problémů. Podle Doležala se na ni obrátila jedna rodina kvůli odkladu nájemného. „Na začátku června jsme navíc na zastupitelstvu schválili možnost poskytnutí bezúročné půjčky až 20 tisíc korun na osobu. S příjmem žádostí jsme zatím nezačali, ale už teď víme o některých zaměstnancích Kovosvitu, kteří by o ni měli zájem,“ připomněl starosta.

Společnost dluží na výplatách desítky milionů korun, v květnu činila souhrnná částka přibližně 45 milionů. „Byl to hrubý odhad s odvody, který se stále navyšuje. Teď v červnu musíme připočíst mzdu i za zbývajících 36 lidí, kteří ve firmě zůstali. Ty budou splatné až v červenci,“ vypočítala Lammouchi.

V polovině dubna radnice vyjednávala také o odkupu pozemků v areálu firmy. Původně se týkal jídelny či plochy poblíž ulice Rudé armády. „Na naše návrhy jsme ale nedostali odpověď. Na konci května jsme dostali novou nabídku na odkup parkoviště a pásu směřujícího k ulici Rudé armády. O koupi se ale budeme rozhodovat, až budeme mít vlastní posudek. Požadovaná cena je totiž vyšší než obvyklá, chceme mít v tomto jasno,“ ujistil Doležal.

Problémy sezimoústecké společnosti jsou tématem i pro další jihočeské firmy podnikající ve strojírenství. Například jednatel Jihotechu Miroslav Joch byl překvapený, jak události v Kovosvitu nabraly rychlý spád.

„Firma měla nasmlouvané zakázky v Rusku, které kvůli sankcím nebylo najednou možné dokončit. Chtěli jsme od nich letos v zimě koupit obráběcí stroj, ale v dubnu jsme dostali odpověď, že firma míří do konkurzu. Takový konec mě mrzí,“ přidal vlastní zkušenost Joch, který je i krajským radním.

zpět na článek