„Tehdy se elektrický skútr Akumoto stal prvním ekologickým dopravním prostředkem vozového parku táborských strážníků. Ti tak byli první městskou policií v Jihočeském kraji vlastnící tento druh vozidla,“ popsal zástupce velitele Pavel Šimek.
Stroj po celou dobu využívali pochůzkáři nejen při přepravě do přidělených okrsků, zejména do vzdálenějších příměstských částí, ale i při pojížďkách v centru města a rovněž při preventivních a osvětových akcích.
Už při představení skútru v roce 2011 strážníci upozorňovali, že sto kilometrů na něm ujedou za pouhých šest korun. Na jedno nabití zvládl až osmdesát kilometrů, a to rychlostí okolo padesáti kilometrů v hodině.
Pořizovací cena byla tehdy čtyřicet tisíc korun. Jeho výkon i dojezd se však poslední roky postupně snižovaly, problém nastával například při jízdě do většího kopce. Vzhledem k tomu, že oprava se jevila jako nerentabilní, strážníci se rozhodli letos motocykl z provozu vyřadit.
Bylo jim ho ale líto nechat ekologicky zlikvidovat, proto stroj s modrým majáčkem na plastovém kufru za místem spolujezdce nabídli Muzeu Policie České republiky, které o něj projevilo zájem.
Strážníci mají i elektromobil
„Přece jen je to kus naší historie, který si čestné místo v muzeu jistě zaslouží. Čtrnáct let jeho provozu významně přispělo k ekologičtějšímu přístupu k městu i k lepší mobilitě při kontrole hůře přístupných lokalit,“ vypočítal přednosti Šimek.
Policejní muzeum v Praze tak je bohatší o další zajímavý kousek, který připomíná moderní přístup k ekologii v městské bezpečnostní službě. A Městská policie Tábor si v blízké době hodlá pořídit podstatně výkonnějším elektrický moped.
Strážníci v Táboře jezdí na elektrickém skútru, sto kilometrů je stojí šest korun![]() |
Už vloni rozšířila svůj vozový park o elektromobil Tesla Model Y za zhruba za 1,3 milionu korun. Měla ho jako první městská policie v Česku. Má pohon všech kol a dojezd 533 kilometrů na jedno nabití.
„Bude sloužit jako hlavní zásahové vozidlo městské policie. Stane se tedy primárním nástrojem při hlídkové činnosti po městě a řešení oznámení. Díky nepřetržitému provozu dostane šanci dobíjet se jen při střídání směn, pauzách a administraci řešených oznámení,“ uvedl Miroslav Ryba z táborské městské policie loni v listopadu.