iDNES.cz

Filmovou akademii založili před 20 lety. Název má podle kameramana Ondříčka

  10:02
Filmovou akademii v Písku založil před dvaceti lety producent a kameraman Miloň Terč. Snímky, které natočili její studenti, sbírají ceny po světě. Válečný film Krajan letos získal studentského Oscara. Školu teď řídí Terčova dcera Vladana.

Červená sedadla v sále píseckého kina Portyč byla v pátek dopoledne nezvykle obsazená. Mladí diváci sledují jeden ze studentských snímků. Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku totiž slaví 20 let od založení, a tak je tvorba studentů součástí slavnostního programu.

„Vybrali jsme ty nejlepší, které na škole vznikly. Všechny promítnout nemůžeme, to by bylo minimálně na týden. Uvádíme snímky různého stáří i žánrů. Kromě toho jsme připravili besedy s tvůrci z řad našich absolventů,“ shrnula ředitelka akademie Vladana Terčová.

Po pátečním programu v místním kině se v sobotu oslavy přesunuly do školy, kde je naplánovaná exkurze. „Absolventy zajímá, co se tam od doby, kdy skončili, změnilo. I tam máme naplánované projekce a setkání,“ říká Terčová.

Dvoudenní slavnost zakončí odpolední nahrávání podcastu Báry Jánové o historii kinematografie. „Zúčastní se ho můj otec, který FAMO založil, i syn školního patrona, režisér David Ondříček,“ avizovala ředitelka. Ta akademii ke kulatinám popřála mnoho šikovných a úspěšných studentů, kteří najdou ve svém oboru uplatnění.

Jak se zdá, šikovných absolventů a studentů má škola dost. Válečný film Krajan autorů Pavla Sýkory a Viktora Horáka letos získal studentského Oscara. Projekce slavnostní premiéry se v pátek zúčastnili tvůrci snímku i účinkující herec Pavel Batěk.

„Obrovský úspěch zaznamenal i studentský film Plevel, který jako jediný reprezentoval Českou republiku na festivalu v Cannes,“ dodala ředitelka.

Do organizace oslav se zapojil také student Matěj František Preisler. „Na akademii jsem se hlásil s nějakými cíli a vizemi. Všechno se mi vyplnilo. Dala mi příležitost poznávat nové styly natáčení. Štáby můžu tvořit s kolegy napříč ročníky a točit i mimo školu,“ pochvaloval si mladý režisér.

Se svým bakalářským absolventským filmem Andělská rapsodie získal první cenu v kategorii Nejlepší studentská tvorba na 56. ročníku dětského festivalu Oty Hofmana. „Podařilo se mi najít uplatnění v praxi, s komerční televizí spolupracuji na připravovaném seriálu,“ pochlubil se Preisler.

Od hororů zpět k příběhům ze života

FAMO v Písku je soukromou vysokou uměleckou školou, která vznikla v roce 2004 vedle stávající Soukromé vyšší odborné školy filmové. U zrodu obou institucí stál kameraman a producent Miloň Terč.

„Po revoluci jsem se stal ředitelem Filmových ateliérů ve Zlíně. Zjistil jsem, že v oboru není dostatek kvalifikovaných lidí, takže jsme tam založili školu. Potom, co jsem ve Zlíně skončil, mě kolegové přemluvili, abych založil novou školu. Vzpomněl jsem si na svůj rodný Písek,“ vypráví filmař.

Zájem o filmovou školu projevilo i tehdejší vedení města, a tak roku 1996 vznikla VOŠ. „Ohledně vysoké školy jsem byl nejdříve skeptický, ale nakonec se to povedlo a vznikla Filmová akademie. Pojmenoval jsem ji po svém kolegovi a příteli Miroslavu Ondříčkovi, který jako kameraman proslavil českou kinematografii v zámoří,“ vysvětluje Terč.

Kameraman Terč: Requiem pro panenku byl pro mě osudový film

Studentská tvorba se podle něj vyvíjí ve vlnách. „Ze začátku jsme neměli vybavení jako dnes, chyběly nám prostředky. Díky nadšení studentů se ale podařilo natočit úžasné filmy. Můžete se na ně podívat dodnes a neurazí vás svým provedením,“ hodnotí a vnímá i změnu tematického zaměření mladých filmařů.

„Jednu dobu byla témata taková podivná. Dneska se mi zdá, že se tvůrci vrací k reflexi současné doby. Už to nejsou jen horory, ale i příběhy ze života. Z posledních projekcí jsem měl skutečně radost. Myslím, že úroveň studentských filmů rok od roku roste,“ uzavřel.

Autor:
zpět na článek