Solární park nechceme, brání se lidé na Písecku, firma dělá ústupky

  9:06
Na hranici Jihočeského a Středočeského kraje plánuje firma velkou fotovoltaickou elektrárnu. Přestože její plochu zmenšila skoro na polovinu, lidé z okolních obcí jsou stále proti. Sepsali i petici, kterou poslali hejtmanovi. Zástupci společnosti připravili na pondělí veřejnou diskusi.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Několik měsíců gradují spory ohledně stavby fotovoltaické elektrárny (FVE) u Mirovic na Písecku. Plány oznámila počátkem roku zastupitelům česko-německá firma ib vogt, která si pro projekt vyhlédla zemědělské pozemky u osady Touškov.

Následovala nesouhlasná petice mířící na kraj, dále zmenšení a úpravy polohy projektu a jeho veřejné projednávání. Další veřejná diskuse s investorem se má uskutečnit v kulturním domě v Mirovicích 17. června od 17.30 hodin. O kauze jako první informoval Český rozhlas.

Tamní starosta Josef Vejšický nevylučuje, že o projektu rozhodne nakonec referendum. Přes zmenšení plochy FVE skoro na polovinu, původně měla zabrat 50 hektarů orné půdy, a přes sliby investora stavbu městu kompenzovat je stále mnoho obyvatel proti.

Iniciátor petice Radomír Šafránek z osady Touškov argumentuje především ztrátou zemědělské půdy a znehodnocením okolních pozemků. Dále klimatickými změnami, především hrozbou vysoušení krajiny.

Petice měla téměř tisíc podpisů

Petiční archy zaslané přímo jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi měly téměř tisíc podpisů proti elektrárně. Krajští radní projednávali petici v dubnu.

„Investor teď projekt posunul severněji až k osadě Řeteč, ale tam ho místní také odmítají. Takhle velká solární elektrárna nad sebou zvyšuje teplotu vzduchu a působí klimatické změny a má stát blízko zástavby,“ míní Šafránek.

Podle starosty Vejšického záměr odporuje místnímu územnímu plánu, zastupitelé by museli odsouhlasit jeho změnu. „Počítali jsme v lokalitě se stavbami domů. Celý pozemek patří jednomu vlastníkovi. Projekt je v souladu s krajským územním plánem, správně zásadami územního rozvoje. Je tedy možné, že ho kraj povolí,“ naznačil Vejšický.

Firma ib vogt je propojená českým jednatelem s největším tuzemským hráčem na poli FVE společností Greenbuddies, kterou v roce 2017 založili dva Češi. Solární elektrárny staví nejen v tuzemsku, ale i po celé Evropě, a dokonce i v Americe.

Při přípravě nejdříve investor jedná s místními obyvateli a politiky a nabízí jim levnější elektřinu. Také příspěvky do obecních rozpočtů. Jednorázové i ty pravidelné. Kompenzace se budou řešit i na schůzce příští týden.

Proces přípravy na několik let

Podle zástupce firmy ib vogt Czech Pavla Sajnera je strategie investora nejprve o projektech jednat s obyvateli a zastupiteli, což se stane na veřejné besedě v kulturním domě.

„Snažíme se předcházet fámám, nedorozuměním a nepravdám, které se objevily i v petici. Je to možná pracnější postup, ještě než záměr oficiálně oznámíme,“ uvedl Sajner.

Vzhledem k náročné státní energetické strategii, co se týče výkonu obnovitelných zdrojů, nemohou podle něj stačit pro fotovoltaiku jen střechy domů, ale musí se využívat i krajina. Investor proto hledá pro záměry lokality s nižší bonitou půdy. Navíc se po dosloužení FVE otevře opět volná zemědělská plocha.

Připravované besedě s obyvateli už dříve předcházela veřejná jednání, osvětu zaměřuje v přípravách firma i na místní zastupitele. Teprve potom investor záměr oficiálně oznámí, projde zjišťovacím řízením na kraji a případně řízením o vlivu stavby na životní prostředí.

V celém procesu se k záměru mohou vyjadřovat dotčené instituce, spolky i obyvatelé. Povolování stavby trvá i několik let.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz