Obci na Budějovicku vysál hacker z účtu 10 milionů, případ vyšetřuje policie

  12:06
Vedení Horní Stropnice na Budějovicku jednoho dne zkontrolovalo svůj účet a nestačilo se divit. Obec přišla o více než deset milionů korun, které měla na zaplacení nové hasičské zbrojnice. Případ vyšetřuje policie. Obec hledá cestu, jak chybějící peníze nahradit. Mohla by je získat prodejem zemědělských pozemků nebo úvěrem.

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podle Václava Kučery (KSČM), starosty obce s 1 500 obyvateli, zmizela částka přibližně před měsícem. Starosta o ztrátě peněz hovoří jako o kybernetickém útoku.

„Jednoho dne jsme zkontrolovali náš účet a zjistili, že tam nejsou peníze. Okamžitě jsme kontaktovali banku, u které vedeme účet, a také policii. Ztratilo se nám dohromady 10,17 milionu korun, které jsme měli připravené na investice,“ vysvětluje Kučera. Jako první o tom informoval Český rozhlas.

Případem se zabývalo na středečním jednání také obecní zastupitelstvo. Stropnické vedení na něm navrhovalo prodej 15 hektarů obecních zemědělských pozemků, které by měly sanovat vzniklou škodu.

Starosta Horní Stropnice a tři radní míří k soudu. Kvůli koupi traktoru

„Řešili jsme také možnost překlenovacího úvěru. Nedokázali jsme se ale na řešení dohodnout, proto jsme jednání přerušili a k případu se vrátíme 23. října. Sestavili jsme kvůli tomu ze zastupitelů pracovní skupinu, která do té doby připraví podklady k rozhodování,“ doplňuje Kučera.

Podle něho se něco podobného stalo v Horní Stropnici poprvé, peníze na účtě byly vyčleněné na zaplacení už hotové investiční akce.

„Byli jsme těsně před placením částky deseti milionů korun stavební firmě, která nám tu vybudovala novou hasičskou zbrojnici. Zjistili jsme, že jim nemáme z čeho zaplatit. Domluvili jsme se s nimi na tom, že jim částku splatíme později,“ ujišťuje stropnický starosta.

Případem ztracených milionů z obecního účtu se zabývají také jihočeští policisté. „Mohu potvrdit, že případ prověřujeme, na starosti ho mají kolegové z odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství Policie ČR,“ potvrdil mluvčí jihočeských policistů Milan Bajcura.

Kyberzločiny, drogy či extremismus. Policie si určila své priority

Pro vedení obce i samotného starostu je nepříjemná událost také poučením do budoucna. Jak sám říká, plánuje posílení bezpečnosti účtu řešit s bankou, u níž je vedený.

„V úvahu připadá, aby odchozí platbu muselo propříště schvalovat více pověřených osob. My můžeme maximálně udělat opatření v podobě rozdělení peněz obce na více účtů,“ připouští starosta Kučera.

Nejen jihočeští policisté se v poslední době stále více setkávají s případy kyberzločinů, v loňském roce jich zaznamenali přes tisícovku, tedy více než desetinu z celkového počtu trestných činů spáchaných na území kraje. Kybernetická kriminalita je pro jihočeské policisty jednou z hlavních priorit pro letošní rok.

13. října 2022