Obce brání podzemní jezero, provozovatel hlubinných vrtů chce přidat další dva

  9:42
Provozovatel hlubinných vrtů u Veselí nad Lužnicí na Táborsku chce přidat další dva. Mají být záložní pro případ havárie, ale místní se záměrem nesouhlasí. Obávají se, že klesne zásoba podzemní vody a zhorší se její kvalita.

Odborníci upozorňují, že případný pokles hladiny spodní vody ovlivní na povrchu vzácnou faunu a flóru v přírodní rezervaci Borkovická blata. | foto: David Peltán, MAFRA

Obce v okolí Veselí nad Lužnicí se rozhodly výrazněji chránit zásoby podzemní pitné vody pro budoucí generace. Provozovatel hlubinných vrtů vyhloubených před 50 lety v takzvané mažické linii se totiž snaží současných pět vrtů posílit o další dva. Ty jsou vyvrtané do hloubky 40, respektive 50 metrů, nemají však vystrojení včetně čerpadel.

Podle společnosti Sdružení měst a obcí Bukovská voda, která zásobuje na 25 okolních měst a obcí, se jedná pouze o záložní řešení pro případ havárie. Celkový odběr vody 3,6 milionu kubíků ročně podle ní nepřekročí povolené limity.

Dotčení obyvatelé s projektem přesto nesouhlasí. Podmínečně se k tomu staví i odbor životního prostředí kraje, který v těchto dnech vydal stanovisko v takzvaném zjišťovacím řízení. Záměr poslal do procesu vlivu na životní prostředí, zkráceně velké EIA, s řadou podmínek.

Provozovatel musí například dodat matematický model čerpání a úbytku podzemní vody včetně jejího trvalého monitoringu. Kraj upozorňuje, že v hlubinné nádrži dochází trvale k mírnému poklesu hladiny podzemních vod i jejich jakosti. Projekt proto čekají další posudky.

Přímý nesouhlas vyjádřilo šest obcí

Investor pak bude lidem znovu vysvětlovat úmysl ve veřejném projednávání. Při tom posledním z roku 2019 v mažické hospodě místní značně protestovali.

„Voda je důležitá. Pod námi je obrovské jezero, které musíme zachovat i pro naše děti. Ačkoliv nové dva vrty mají sloužit údajně jen jako záložní, budou muset čerpat vodu neustále, jinak by se zkalila. Hlavně výše položené obce jako třeba Vlastiboř mají obavy, že přijdou o pitnou vodu,“ vysvětlil František Čoudek (SNK), místostarosta obce Mažice se 124 obyvateli.

Vesnicím hrozí sucha. K vodohospodářským sítím se přesto připojit nechtějí

Přímý nesouhlas s projektem vyjádřilo šest obcí ležících v přírodní rezervaci Borkovická blata včetně jednotlivců. Ředitel Bukovské vody Václav Anderle se odmítl k záměru vyjádřit. Pouze poznamenal, že projekt posuzují znalci a jejich stanoviska se snaží místním lidem společnost dlouhodobě vysvětlovat.

Veřejnost je podle investora ovlivněná nepodloženými obavami. Záměr představuje i určité stavební úpravy, například vybudování nového akumulačního objektu a čerpací stanice včetně příjezdových cest.

Spotřeba pitné vody z podzemních vrtů stále roste, a to i přes nabídku napojení na vodovod Jihočeského vodárenského svazu (JVS), který zásobuje většinu kraje z Římovské přehrady vodou z Malše. Odebírá ji skoro půl milionu Jihočechů. Podle zprávy JVS spotřeba jeho pitné vody stále klesá kvůli úsporným trendům většiny domácností. Místní hlubinné vrty jsou navíc pro obce levnější.

Blízko leží Borkovická blata

„Myslíme si, že posilovat zdejší vrty je zbytečné, pokud existuje jiná varianta řešení. Tím je připojení se k Jihočeské vodárenské soustavě a brát vodu z Římova, kde je jí dost. Čerpání z dalších vrtů může rozkolísat hladiny místní spodní vody, a ohrozit tak její dodávky třeba do naší obce. Také ji může znečistit dusičnany, které se vsakují do podzemí,“ domnívá se Vlastimil Smítka (NK), starosta Vlastiboře u Veselí nad Lužnicí. Největším odběratelem Bukovské vody je město Jindřichův Hradec, dále Veselí nad Lužnicí nebo Týn nad Vltavou.

Na Jesenicku začíná chybět pitná voda, část obcí se k ní musí provrtat

Důvodem k přísnějšímu posuzování celého projektu, který už v roce 2019 vstoupil do územního řízení, je také kolize s místní přírodní rezervací Borkovická blata. Území má statut evropsky významné lokality (EVL) chránící zdejší živočichy a rostliny. Blata navazují na Třeboňskou pánev a Veselská blata a jsou významná ložisky rašeliny a mokřady.

Odborníci upozorňují, že případný pokles hladiny spodní vody ovlivní na povrchu vzácnou faunu a flóru. Obce Mažice a Vlastiboř jsou navíc typické péčí o památky a životní prostředí. Mažice dokonce získaly v roce 2022 oranžovou stuhu v celostátní soutěži vesnic, což je nejvyšší ocenění v této disciplíně. Obce jsou také významné chráněnými stavbami ve stylu selského baroka.