Rozsáhlou proměnou získaly jednotlivé místnosti zpět podobu muzea rodu Buquoyů, který převzal hrad po Rožmbercích. „Jako muzeum byl hrad návštěvníkům zpřístupněný již v polovině 19. století a brzy se stal oblíbeným turistickým cílem. Svědčí o tom dochovaná pravidla pro návštěvníky i návštěvní knihy, do nichž se povinně zapisovali. Vzhledem k tomu, že dnešní návštěvnický provoz je mnohem vyšší, bylo nutné některé místnosti drobně přizpůsobit současným podmínkám,“ uvedla kastelánka Andrea Čekanová.
Odborné práce na reinstalaci prohlídkové trasy na hradě v Rožmberku nad Vltavou na Krumlovsku trvaly posledních pět let. Restaurátoři nejprve obnovili původní barevnost sálů na základě informací z pramenů, fotografií, inventárních soupisů. Pouze výmalba stála Národní památkový ústav 2,8 milionu korun.
„Letošním rokem nekončíme. Objevujeme další prameny, které nám pomáhají správně doladit všechny detaily, jak mají být. Dali jsme si závazek, že interiéry budou skutečně autentické,“ přiblížila památkářka Kateřina Jiroutová, která zodpovídá za restaurování umělecko-historických předmětů.
Při průchodu jednotlivými pokoji si návštěvníci povšimnou i předmětů, které odborná péče zatím čeká. Mohou je zatím porovnat s již zrestaurovanými kusy. Jedná se převážně o portréty.
„Z chodeb plánujeme odstranit obrazy, které tam nepatří. Největší výzva nás čeká při restaurování sedacího nábytku, kdy odstraníme pozdější čalounění. A pokud tam původní látky nebudou, budeme hledat způsob, jak vytvořit repliky tehdejších látek,“ zmínila Jiroutová nejnáročnější a zároveň nejnákladnější část obnovy. Práce podle ní můžou trvat další tři roky.
Jedinou místností, které se reinstalace netýkala, je Rytířský sál. Oproti jiným částem trasy je strohý, téměř bez nábytku. „Rozhodli jsme se ho zachovat v manýristické čistotě s minimem vybavení. Za buquoyského muzea býval původně označovaný jako Sál předků, jehož výzdobu tvořily portréty členů rodu Buquoyů a na příbornících bylo vystaveno mnoho drobných uměleckých předmětů. Původní vzhled uvidí návštěvníci na obrázku,“ upřesnila kastelánka Čekanová.
Loni hrad přilákal přes 30 tisíc lidí
Jedněmi z nejcennější historických artefaktů na trase jsou chebské kabinety ze 17. až 18. století. Hodnota jednoho se v tehdejší době mohla rovnat malému hospodářskému stavení.
Mimo výbavy místností se změnil také směr prohlídky. Průvodce povede skupiny proti proudu času – výklad začne od mladší historie až po středověk ke křížovým výpravám.
Věž Jakobínku opravují starou metodou, jeřáb podle da Vinciho pohánějí lidé![]() |
„Každá z místností nese příběh některého z členů rodu, což byla idea iniciátora muzea Jiřího Jana Jindřicha Buquoye. Nebudeme prezentovat umělecko-historické předměty, kdo všechno je na portrétech, jak tomu bylo předtím, ale chceme návštěvníky vtáhnout do příběhu za doprovodu postav buquoyského rodu,“ řekla Čekanová. V závěru prohlídky průvodce připomene také rod Rožmberků.
Okruh bude zpřístupněný od soboty 5. dubna. V dubnu má hrad otevřeno o víkendech od 9:30 do 15:30, od května bude přístupný denně mimo pondělí. Cena vstupného zůstává stejná – 220 korun pro dospělého.
Návštěvníci mají možnost prozkoumat i další prohlídkové trasy na Rožmberku, jako jsou soukromé pokoje rodu Buquoyů v druhém patře nebo středověká věž Jakobínka. Vloni hrad Rožmberk přilákal celkem 30,6 tisíce návštěvníků.