iDNES.cz

V Hrdějovicích kritizují kácení lip. Museli jsme kvůli novému asfaltu, řekla obec

  16:24
Nutnost, nebo necitlivý přístup? Takovou otázku řeší v posledních dnech obyvatelé Hrdějovic, obce u Českých Budějovic. V době rekonstrukce Těšínské ulice totiž padla za oběť zemním pracím část památné lipové aleje obnovené po roce 1946. Kořenový systém stromů by mohl narušit nový asfaltový povrch, vysvětlila obec.

Deset lip malolistých pokáceli stavbaři a hasiči před několika dny v době vegetace. Kritici tvrdí, že některé z nich šlo zachránit.

„Akce to byla rychlá. Sice jsme dostali do schránek od obecního úřadu upozornění o rekonstrukci silnice, ale o kácení tam byl jeden nenápadný odstavec. Obec s tím souhlasila,“ lituje Petra Pixová, která si nafotila zdravé pařezy. Stavbě musela ustoupit většina lip, jeden akát a túje.

Jak obec lidem vysvětluje v letáku, kořenový systém stromů by mohl narušit nový povrch ulice, tedy dílo podpořené pětimilionovou státní dotací. Celkem vyjde rekonstrukce Těšínské ulice i s opravou podzemní infrastruktury na 26 milionů korun.

S takovým vysvětlením se někteří obyvatelé nemohou smířit. Tvrdí, že stavební firma i vedení obce si jen vše zjednodušily. Vedení stavby zase argumentuje, že kořeny stromů těsně u silnice prorůstaly do kabelů podzemního elektrického vedení a několik stromů bylo napadených hnilobou.

To František Leština, který bydlí přímo v Těšínské ulici, kroky spojené s její rekonstrukcí chápe. „Mluvil jsem na toto téma s místostarostou i stavbyvedoucím a rozumím důvodům, proč bylo nutné stromy pokácet. Kvůli kořenům starých lip byla silnice hodně rozbitá,“ řekl a dodal, že je dobře, když obec slíbila vysázet novou zeleň. „Když to půjde, jednu lípu si rád zasadím sám,“ doplnil.

Starosta Petr Stejskal odmítl kácení lip pro MF DNES komentovat.

Hrdějovičtí jsou přitom k takovým zákrokům opatrnější zvlášť po zkušenosti, kdy neznámý pachatel před čtyřmi lety zlikvidoval čtyři vzrostlé a zdravé duby stojící při silnici k sousední obci Úsilné. Úředníci z odboru životního prostředí budějovického magistrátu tehdy mluvili o nevyčíslitelné škodě a případ řešila i policie. Zde bylo podezření, že duby odstranil někdo z okruhu developera, který tam plánoval postavit bytové domy. Viník se nenašel.

Podle zákona na ochranu životního prostředí je možné vzrostlé stromy v době vegetace odstranit, pokud ohrožují zdraví lidí nebo jejich majetek.

Historické záznamy udávají, že původní lipová alej zde rostla už od 19. století jako součást poutní cesty mezi dvěma kaplemi a postupně se obnovovala. Aby odolala snahám pokácení za minulého režimu, který neuznával církevní slavnosti, přejmenovala ji obec na Alej svobody. Podle kroniky se u svěcení opravené kaple Panny Marie Lurdské se založenou alejí sešlo v září 1889 na pět tisíc lidí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek