iDNES.cz

Svářeči pro jadernou elektrárnu se učí na nejmodernějších přístrojích

  9:14
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hněvkovicích na Budějovicku slaví 70 let od svého založení. Při té příležitosti otevřela nové centrum pro nácvik svářečských prací. Využívat ho budou primárně studenti nového oboru Svářeč a potrubář v jaderné energetice.
Svářeči pro jadernou elektrárnu se učí na nejmodernějších přístrojích | (1:02) | video: iDNES.tv

Na přípravě oboru i výstavbě nových dílen spolupracovala škola se skupinou ČEZ. Na nejmodernější vybavení poskytla 17 milionů. Chce si na škole vychovat novou generaci specializovaných pracovníků.

„Nemůžeme myslet jen na současný provoz temelínské elektrárny, musíme se dívat taky do budoucnosti a zajistit, aby zde byla nová generace, které budeme moci její správu předat. Proto jdeme cestou spolupráce s vytipovanými školami, které budou s naší podporou takové odborníky produkovat,“ přiblížil ředitel divize jaderné energetiky ČEZ Bohdan Zronek.

V prostorech, které dříve sloužily jako sklad a autodílna, je nyní moderní svářecí dílna s šesti svářecími boxy a CNC stroji na řezání plechů. „Všech deset žáků tady bude pracovat každý druhý týden. Naučí se různé techniky svařování a jak zacházet s materiálem, který se používá v jaderné energetice,“ přiblížil ředitel školy Josef Liška.

Doplnil, že na výuce se budou podílet i specialisté z nedaleké jaderné elektrárny. Kromě pracovního vybavení mají učni v dílně také rozšířenou virtuální realitu pro nácvik svářečských prací. „Ta naučí žáky, jak správně držet svářečku a jak s ní manipulovat. Díky virtuálnímu nácviku škola výrazně ušetří energie i materiál,“ uvedl Lukáš Mládek ze společnost Fronius, která pomohla dílnu vybavit.

Hněvkovická škola přitom není jediná, s níž ČEZ aktivně spolupracuje. Například v Třebíči podporuje obor energetik a před třemi týdny uzavřela dohodu se Strojní a elektronickou školou v Českých Budějovicích.

„Jsme ještě na úplném začátku, ale doufáme, že studentům budeme moct nabídnout spolupráci s námi i s našimi dodavateli. Chceme, aby se dostali do skutečného provozu, vše si osahali a seznámili se s prostředím, kde mohou jednou pracovat,“ popsal Zronek, s tím, že seznam podporovaných oborů chtějí v budoucnu ještě navýšit.

zpět na článek