Zakladatel technologického parku je před soudem. Hrozí mu až deset let za podvod

  15:40
Projekt technologického parku v Písku začali hodnotit soudci. U díla za 600 milionů korun je totiž podezření, že jeho stavitelé postupovali nezákonně. Podle obžaloby manipulovali se žádostmi o dotace, včetně těch evropských. Složitou kauzu začal řešit českobudějovický krajský soud.

Podnikatel Jaromír Grégr (rok 2016) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jako obžalovaní stojí před soudem písečtí podnikatelé Jaromír Grégr a jeho známý Radovan Polanský. Hrozí jim pět až deset let vězení za dotační podvod a za poškozování finančních zájmů Evropské unie se škodou velkého rozsahu.

Podobně jsou na tom tři obžalované firmy, které se podle kriminalistů na manipulacích podílely. S nárokem na vrácení 214,5 milionu korun se připojilo k obžalobě ministerstvo financí.

„Při žádostech o dotace uvedli nepravdivé informace, zamlčeli některé skutečnosti a zvýhodňovali dodavatelské firmy,“ uvedl mimo jiné plzeňský státní zástupce Pavel Hajný.

Před čtením obžaloby vyzval předseda senátu Ondřej Kubů všechny účastníky, aby se během dokazování vystříhali nevhodných reakcí. Kauza, kterou se několik let zabývala policejní Centrála proti organizovanému zločinu SKPV, totiž vyvolává emoce.

Podle Kubů o tom svědčí i spousty písemných komentářů, které ještě před začátkem projednávání dostal od obhájců. Všichni obžalovaní odmítli na začátku procesu dohodu o vině a obžalobu neuznali. Technologický park, potažmo nakonec dokončené technologické centrum berou jako úspěšný nadčasový projekt, který proslavil Písek i v zahraničí.

Postěžoval si na tvrdé praktiky při výslechu

Ve skoro hodinové úvodní řeči popisoval Grégr vývoj stavby i vlastního podnikání. Podle jeho verze se technologický park, jenž nabízí prostory technikům, studentům a vývojářům k rozvoji IT a další aktivní techniky v brownfieldu bývalých Žižkových kasáren, se po zahájení stavby v roce 2010 dostal do problémů. Ve staré budově se objevily nedostatky a musela se demolovat. Projekt se za pochodu upravoval.

Firma, která stavbu zahájila, nakonec zkrachovala. Grégr pokračoval v původní myšlence ve vedlejší budově už pod jinou firmou. V roce 2013 dílo zkolaudoval jako technologické centrum s kancelářemi, laboratořemi a konferenčním sálem, které podle něj obdivují odborníci i veřejnost.

„Chválili ho německý i jihočeský hejtman. Dostalo několik ocenění. Osobně praktikuji katolické vyznání a desatero. Obžaloba je plná deformovaných skutečností,“ podotkl v podrobné výpovědi obžalovaný, který si postěžoval na tvrdé praktiky při policejním výslechu.

Podle kriminalistů jde o složitý podvod s propojením různých firem, přičemž některé jsou zaregistrovány na Seychelských ostrovech. Dokazování bude pokračovat zřejmě řadu měsíců.