Proměna budějovické Slavie se výrazně prodraží, může stát až 700 milionů - regiony.impuls.cz

Proměna budějovické Slavie se výrazně prodraží, může stát až 700 milionů

  9:20
České Budějovice při přestavbě kulturního domu na břehu Malše bojují s časem, jinak ztratí dotaci. Náklady rostou o desítky milionů korun. Část zázemí by pak mohlo využít Malé divadlo, které sídlí v nevyhovujících prostorách.

Před Slavií se mění i nábřeží u Malše. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„S jazykem na vestě uděláme vše, abychom tu dotaci udrželi.“ Na začátku týdne náměstek primátorky pro investice Petr Maroš (ODS) takto mluvil o pokračující rekonstrukci KD Slavie v centru Budějovic.

Práce tam naplno začaly v červnu loňského roku a město mělo od státu garantovaný příspěvek ve výši 177 milionů korun. Jenže podmínkou je dodržení termínů a včasná kolaudace kompletně přestavěného historického objektu.

Podle Maroše je to na hraně. „I proto už absolvujeme schůzky s hasiči, hygienou, stavebním úřadem, aby až přijde čas, se pak kolaudace povedla co nejrychleji. Zatím se držíme v termínu,“ řekl náměstek.

Mohl to sdělit i proto, že původně se mělo vše potřebné stihnout do září roku 2025, nyní to bude stačit do konce téhož roku. „Rozhodli jsme o posunu v termínech, které se týkají kreativních center. Některé věci tak bude stačit doložit až v prosinci 2025. Netýká se to jen Slavie, ale i dalších projektů po republice, které se potýkají s časovými problémy,“ potvrdil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Ten v pondělí navštívil České Budějovice v souvislosti s jejich přípravou na evropské hlavní město kultury v roce 2028.

KD Slavie ovšem nebojuje jen s časem, celá proměna se totiž také zásadním způsobem prodražuje. Zatímco původně mělo zmíněných 177 milionů pokrýt přibližně třetinu všech nákladů, nyní to bude podle slov Maroše stačit už jen na čtvrtinu. V přepočtu to znamená, že na začátku byla cena bezmála půl miliardy korun bez daně, nyní to je kolem 700 milionů.

Je to podobný příběh jako při nedávno dokončené rekonstrukci a modernizaci výpravní budovy budějovického vlakového nádraží. „Je to starý dům a při rekonstrukci se stále něco objevuje, což znamená vícenáklady. Jsou to věci, které se nedaly očekávat. Každý týden máme kontrolní dny a není to jednoduchá stavba,“ konstatoval náměstek. Zhotovitelem je sdružení tří stavebních firem, a to Metrostav DIZ, Geosan Group a Auböck.

Už brzy po začátku bouracích prací dělníci například odhalili úzkou chodbu, o jejíž existenci nikdo nevěděl. Navíc byla plná vzduchotechniky, její demontáž práce pozdržela. Už tehdy sdružení neúspěšně žádalo město o prodloužení termínů.

Nyní je téměř dokončené veškeré betonování nové přístavby, na části střechy už je vidět nová krytina, pokračuje také výměna oken a kolemjdoucí si mohou snadno všimnout, že už je patrná i budoucí náplavka před Slavií vedoucí po schodech směrem k budově.

Bude tam hrát Malé divadlo?

Radnice už musí připravovat Slavii na následný provoz. „V příštím roce například vypíšeme výběrové řízení na jednoho provozovatele gastra, který by měl v objektu na starost dohromady kavárnu, restauraci i bar u velkého sálu,“ podotkl Maroš.

Kdo bude mít na starost ostatní provoz, také zatím není jisté. Není vyloučené, že kvůli tomu město založí i něco jako společnost Městské kulturní zařízení, obdobu Sportovních zařízení města.

A náměstek ještě upozornil, že uvnitř objektu vznikne black box, tedy jednoduchý a flexibilní prostor, který by zřejmě mělo využívat Malé divadlo, jež je jednou ze scén Jihočeského divadla.

26. dubna 2022

Slavii prošli od půdy po sklep, než začne přestavba | (0:52) | video: iDNES.tv

„Mohlo by tam být třeba tři sezony, pokud by se nám podařilo získat kulturní části DK Metropol, kam by se pak mohlo přestěhovat. Současné prostory v Hradební ulici už příliš nevyhovují,“ dodal.

Ředitelka divadla Martina Schlegelová sice potvrdila, že současné zázemí není pro Malé divadlo ideální, ale o stěhování souboru nemá informace.

„Před půl rokem jsme s radnicí probírali, pokud by tomu nebránila celková koncepce domu, že by tam mohlo v nějaké fázi hrát svá představení. Určitě to ale není o tom, že bychom se do Slavie mohli přesunout. Nevešlo by se nám tam zázemí – nehledě na to, že budova je stavěná na plesy a podobný program,“ reagovala.

Uspořádáním dětských inscenací jinde než v Hradební ulici by se však zlepšil komfort diváků. „Nemuseli by před představením čekat na ulici, nebyla by tam plíseň a tak dále,“ dodala.

Autor: