Za dveřmi jako do cely se ukrývá koupelna. Kendeho vila má na prohlídky plno

  16:24
Honosná Kendeho vila blízko centra Českých Budějovic vítá turisty. Město dům s pohnutým osudem vloni koupilo od soukromého majitele a dnes v něm Paměť národa Jižní Čechy provází zájemce. Ti se dozvědí, že většinu členů židovské rodiny, jimž vila patřila, zavraždili v koncentračních táborech a Němci si z jejich domu udělali služebnu kriminální policie s celami.

Na každém kroku, ať už jste ve velkém honosném obýváku, v malé koupelničce nebo v místnosti na vyvolávání fotografií, či dokonce dole ve sklepích. Všude tam na návštěvníky doléhá zvláštní, možná až stísněný pocit, atmosféra dob dávno minulých.

Až tak dokáže z ulice nenápadná vila u centra Českých Budějovic své návštěvníky pohltit. Může jim připadat, že se najednou ocitli v časech před druhou světovou válkou.

Ve středu se o tom přesvědčila první dvacítka těch, kteří po páté hodině odpoledne vstoupili za červený železný plot. Kendeho vila se teď otevírá pro veřejnost.

„Například tady za temnou komorou je malá koupelna, která má ale dveře typické pro celu. Nevíme, proč tady jsou. Kdo by si dával dobrovolně takové dveře do koupelny? Takže možná tu za války byla výslechová místnost,“ přemítá před návštěvníky v jednom z pokojů průvodce a budějovický fotograf, historik a publicista Milan Binder.

Ten bude spolu s dalšími dvěma odborníky každou středu od pěti odpoledne vilou provázet vždy skupinku dvaceti návštěvníků. Zájem o prohlídku vzácně dochovaného domu z roku 1920 je tak velký, že prohlídky jsou už teď vyprodané až do začátku letních prázdnin.

Paměť národa Jižní Čechy má vypůjčenou Kendeho vilu od letošního dubna. V minulém roce ji od bývalých majitelů odkoupilo město za 20 milionů korun.

„Nedávno zapsaná kulturní památka je cenná díky zachovalému honosnému interiéru, kde se zastavil čas, ale má i svůj silný příběh. Před 2. světovou válkou patřila významné židovské rodině, jejíž členové skončili v koncentračních táborech. Holokaust přežil pouze nejstarší syn, těžce fyzicky postižený hudební skladatel Rudolf Kende, který tam po druhé světové válce krátký čas bydlel. Ironií osudu je, že tam nacisté zřídili sídlo bezpečnostní služby Sicherheitspolizei SD,“ přibližuje náměstek primátorky Tomáš Bouzek.

V Protektorátu Čechy a Morava sídlila ve vile už zmíněná nacistická Sicherheitsdienst a následně též Kriminalpolizei, která ve sklepení domu zřídila tři vazební cely. I tam se lidé dostanou.

Kromě pravidelných středečních prohlídek tu plánuje Paměť národa pořádat nejrůznější přednášky a další program, zejména pak pro školy. Vstupenky do vily si lze pořídit na internetu.

Autor: