Malé Komařice nemají ani kanalizaci, přitom plánují spolkový dům za 50 milionů - regiony.impuls.cz

Malé Komařice nemají ani kanalizaci, přitom plánují spolkový dům za 50 milionů

  11:22
V Komařicích na Budějovicku, kde žije zhruba 350 obyvatel, plánují postavit objekt pro setkávání místních za cenu, která se rovná šesti ročním rozpočtům obce. Podporu místních vedení obce má, přestože zde chybějí některé prvky základní infrastruktury.

Dominantou Komařic je chátrající zámek, který vlastní soukromá firma. Snímek je z roku 2015, kdy ho koupila. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podle odborníků jde o nejnákladnější projekt napříč malými obcemi v Česku. Komařice na Českobudějovicku připravují stavbu za více než 50 milionů korun. Bude jí spolkový dům s hospodou a společenským sálem včetně prostor pro kluby, sport a kulturu.

Předpokládaná investice znamená pro obec, která nemá ani vodovod, kanalizaci nebo školu, šestinásobek ročního rozpočtu. Zastupitelé se spoléhají na dotace.

Vizi podporuje většina obyvatel, což ukázaly letošní průzkum a přednáška s architektem, které zorganizoval obecní úřad. Ten k projektu vyhlásil architektonickou soutěž s uzávěrkou 1. prosince. V lednu pak komise složená ze zástupců obce a odborníků vybere vítězný návrh.

Výběr nových či plánovaných obecních nebo spolkových domů v kraji

Krakovčice – Loni v listopadu se podařilo v Krakovčicích spadajících pod Žimutice na Budějovicku dokončit obecní dům za sedm milionů korun. Obyvatelé tak mají k dispozici sál o rozměrech 7 krát 9 metrů, ale také krizový byt v podkroví.
Křemže – Městys na Krumlovsku začal s přeměnou zchátralé sokolovny na obecní dům v roce 2022. Po rekonstrukci za 52 milionů bude sloužit pro pořádání kulturních, sportovních i společenských akcí. Využijí ho i žáci krumlovské ZUŠ.
Radomyšl – Už rok slouží nová sokolovna v Radomyšli na Strakonicku, její přestavba vyšla na 42 milionů korun. Hostit může kulturní akce a nyní slouží divadelníkům, hasičům, baráčníkům i turistům. Velešín – Návrh spolkového domu v malém městě na Krumlovsku počítá s restaurací a budovou s multifunkčním sálem pro společenské akce i sport. Radnice dokončuje projektovou dokumentaci pro žádost o stavební povolení. Stavbu za 140 milionů chtějí částečně financovat ze svého rozpočtu, dotace a úvěru.

„Stavba by měla vzniknout na pozemku, který jsme odkoupili od soukromého majitele. Cílem je místo několika budov v nevyhovujícím technickém stavu postavit obecní dům, kde by měl být víceúčelový sál, hostinec a knihovna,“ vypočítal starosta Vojtěch Tomrle (nezávislý).

Nápad se zrodil už v roce 2019, kdy obec za 2,9 milionu korun koupila nedaleko obecního úřadu zchátralou usedlost s představou využít ji na volnočasové aktivity. Kvůli špatnému technickému stavu několika stavení přesvědčil budějovický architekt Miroslav Vodák zastupitele, aby přistoupili na demolici a stavbu nového objektu.

Vodák byl zároveň členem týmu pracujícího na vítězství Českých Budějovic v soutěži Evropské hlavní město kultury 2028. Krajské město vyhrálo a Komařice, které jsou od něj vzdálené 15 kilometrů, přispěly do projektu svými venkovskými kulturními aktivitami. Jednou z nich je rezidenční dům spolku Rezi.Dance, kde pořádají taneční a divadelní představení pro amatéry i profesionály. Jeho prostory bývalého statku využívá obec ke společenským setkáním či přednáškám.

Rezidenční dům vede se svým manželem komařická zastupitelka Markéta Hrdlička Málková, již inspirovaly spolkové domy v zahraničí, kde několik let působila. „U nás je hodně mladých rodin a dětí, které se chtějí setkávat. Je pravda, že investice do spolkového domu bude vysoká a že v obci zatím nejsou i jiné potřebné věci, jako je vodovod a kanalizace, ale jsem přesvědčená, že kultura a společenské akce jsou stejně důležité,“ uvedla.

Hrdlička Málková je přesvědčená, že vzájemná setkávání obyvatel a kulturní programy pro ně dokážou vyřešit mnohá sousedská nedorozumění a ještě potěšit. Budoucí spolkový dům bude mít zahradu pro pořady pod širým nebem včetně sportovního a dětského hřiště.

Obec v minulosti využívala ke společenským příležitostem sál sousedního renesančního zámku, kde fungovala i hospoda. Po roce 1990 ho dostali restituenti a nechali chráněnou památku zchátrat. Od roku 2015 vlastní objekt soukromá firma, která zde plánovala hotel.

Podle starosty Tomrleho nový majitel zámek v havarijním stavu pouze zabezpečil, ale dál v něm nic nedělá. Areál s rozsáhlou zahradou byl vždy největším kulturním dědictvím Komařic, kromě dvou kapliček obec nic tak hodnotného nemá. Problémy jí v současnosti dělá obchvat, na jehož řešení se nemohou domluvit majitel zámku a Jihočeský kraj.

Komařice, známé od 13. století osadami a chatařskou oblastí u Malše, přitom chtějí jít jinou cestou než jihočeské vesnice prodávající pozemky developerům k investičním stavbám. Vyprojektovaný už mají i vodovod z Římova a aktuálně řeší fungování prodejny potravin, jejíž objekt, postavený před mnoha lety v Akci Z, nechala obec zateplit.

Investice na spolkový dům za desítky milionů korun se starosta nebojí. Vidí v ní krok do budoucnosti. Peníze chce čerpat z evropských fondů a počkat, až přijde vhodná výzva. Už tím, že se dostala do stadia architektonické soutěže, je obec výjimečná. „Podle našeho zjištění jsou Komařice nejmenší obcí v zemi, která zveřejnila tak velký záměr,“ míní sekretář soutěže, architekt Miroslav Vodák.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz