Kůrovcová kalamita i přes sucho ustupuje, pohroma tak letos nehrozí

  8:56
Lesníci i vědci mají pro letošek optimistické vyhlídky – problémy s kůrovcem by se neměly nijak zvlášť prohloubit. A to ani přes mimořádně teplý a suchý konec zimy, který nahrává brzké aktivitě lýkožrouta.

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl jediný zdravý větší smrk. (rok 2019) | foto: Městské lesy Dačice

„Zatím ještě nelétá. V příštích dnech se navíc ochladí, takže se ještě nějakou chvíli v tomto směru nic dít nebude,“ vysvětluje entomolog Petr Doležal z Biologického centra AV ČR.

Pomohlo také loňské chladné a vlhké jaro, kdy se kůrovec příliš nemnožil. Lesníci i díky tomu stíhali čistit lesy od napadeného dřeva. „Nedostali jsme se jen do nepřístupných roklí, jinak máme vše zpracované. Po zimě se ještě pár napadených stromů ukázalo, ty jsme ale hned zlikvidovali,“ říká jednatel Lesů města Písek Václav Zámečník.

Řádění kůrovce na Dačicku v jižních Čechách

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl jediný zdravý větší smrk. (rok 2019)

Větší problémy nemají ani v táborských městských lesích, kde ale podle jejich jednatele Stanislava Vyhnala kůrovec nastoupil ke konci léta.

„Měli jsme ho daleko více, což bylo podle mě způsobeno nedostatečnou vláhou. Kůrovec to zkrátka dohnal,“ myslí si Vyhnal s tím, že loňský rok u nich skončil stejně jako ten předchozí.

S tím ale nesouhlasí Doležal, podle něhož se loni situace na jihu Čech rapidně zlepšila. „Bylo méně napadených stromů a lýkožrout se také méně množil. V regionu se tak kalamita úplně zastavila,“ říká.

Zároveň ujišťuje, že i v případě jarního sucha a tepla žádná velká pohroma nehrozí. „Nebylo by to až tak dramatické, protože se podařilo těžit a vyvážet napadené dřevo. Bude ale záležet na tom, jak se budeme dál starat o lesy a jak se bude přes léto vyvíjet počasí,“ dodává Doležal.