Nový závod v Jindřichově Hradci má ročně zpracovat 70 tisíc tun kuřecího masa

  13:36
Firma podnikatele Josefa Koláře plánuje postavit na okraji Jindřichova Hradce masokombinát, který nabídne 240 pracovních míst. Se stavbou chce začít příští rok. Podle starosty města Michala Kozára je projekt v souladu s územním plánem.

ilustrační snímek | foto: Martin Hlaváček, iDNES TV

Masokombinát na zpracování drůbežího masa plánuje postavit v Jindřichově Hradci česká firma zabývající se zemědělstvím. Záměrem je vybudování linky s kapacitou 10 tisíc kuřat za hodinu, což ročně představuje produkci 70 tisíc tun kuřecího masa.

Investor argumentuje, že český trh požaduje drůbežího masa stále víc. Nová jatka mají stát na Jiráskově předměstí na jihovýchodním okraji města, kde je v současnosti zemědělská půda.

Podle starosty města Michala Kozára je projekt v souladu s územním plánem a může přinést městu profit. „Třeba pracovní místa. O záměru víme už delší čas a nemáme k němu výhrady. Je situovaný do průmyslové lokality, kde nám nebude vadit ani zvýšená doprava,“ ujistil Kozár.

Investorem je společnost Rhea invest, která má sídlo v Písečné na Jindřichohradecku. V oznámení záměru popisuje, že provoz nabídne 240 pracovních míst. Podle majitele firmy Josefa Koláře předpokládají, že začne stavět příští rok. Teď pokračuje takzvané zjišťovací řízení, k němuž se mohou vyjádřit jednotlivci, spolky i instituce. Popis záměru je na úřední desce kraje.

„Záleží na době přípravy projektu, než dostaneme stavební povolení. Pro město i tuzemský trh to bude přínos, zpracovávaná drůbež bude čistě z našich chovů, žádný dovoz. Náš závod bude pátým podobným masokombinátem v České republice,“ připomněl Kolář.

V jižních Čechách funguje podobný masokombinát ve Vodňanech, kde je linka na zpracování dokonce 12 tisíc kuřat za hodinu.

Jindřichohradecký areál bude mít hlavní halu na ploše 100 krát 200 metrů s parkovištěm, administrativní budovou a dalším zázemím. Vznikne na pěti a půl hektarech zemědělské půdy II. třídy kvality. Půda se musí vyjmout z ochrany státního fondu, pozemek už patří investorovi. Před vlastní stavbou se z plochy odstraní 16 tisíc tun ornice.

Podnikatel má firmy i na Slovensku

Josef Kolář je známý podnikatel v zemědělství. S manželkou řídí impérium firem na Vysočině, jižní Moravě, v jižních Čechách i na Slovensku. Podle webových stránek společnosti Rhea invest Holding podniká na 22 tisících hektarů zemědělské půdy, kde má tisíce kusů skotu, výkrmny vepřů a statisíce kusů drůbeže. Také pole na pěstování krmiva.

Zaměstnává 500 lidí a zakládá si na tom, že jeho farmy hospodaří ekologicky. Masné produkty jsou výhradně domácí a vznikají v oblastech jižních Čech a Vysočiny.

Na problémy při rozvoji narazila společnost například v Jemnici na Vysočině, kde lidé odmítají další stavby drůbežáren a jatek v blízkosti bydlišť. Nejhlasitěji se vymezil spolek Za dobrý život na Jemnicku. Kritizuje nejen intenzivní zemědělskou výrobu, ale i rostoucí spotřebu masa a s tím spojené stavby dalších gigantických provozoven.

Jeho členům rovněž vadí zacházení s jatečnými zvířaty. Také odsuzují potřebu lidí konzumovat levné maso, někdy i pochybné kvality. Tvrdí, že další zvyšování jeho produkce je zbytečné a nešetrné k životnímu prostředí. Velkovýkrmny a velkoprovozy podle nich ohrožují spodní vody a zamořují okolí dusičnany. Přinášejí větší rizika infekcí. Kolář se podle svého ujištění řídí jen poptávkou trhu, za vlastní bonus pokládá domácí suroviny.

Podle údajů Agrární komory ČR spotřebuje každý Čech ročně 80 kilogramů masa, převažuje vepřového. Drůbežího sní kolem 30 kilogramů, což je nejvíc od roku 1948. Víc než polovina množství je z dovozu, hlavně z Polska. Některá kuřata dovážíme i z Brazílie.