Investorem je nemocnice, jež už dostala začátkem března povolení ke stavbě dvoupodlažního parkovacího domu. Teď projekt rozšiřuje o třetí patro a tím o 291 místo. Konečný záměr oznámila na úřední desce kraje kvůli získání nového povolení EIA o vlivu na životní prostředí. Počítá, že stavbu dokončí v příštím roce.
„Aktuálně je vypsané výběrové řízení na zhotovitele stavby. Nemocnice využívá řadu let přistávací plochu pro leteckou záchrannou službu na sousedním pozemku společnosti Mondi Bupak, zde je však nutné pacienty z vrtulníku překládat do sanity, která je pak převáží na cílová pracoviště,“ popsala postup mluvčí nemocnice Iva Nováková.
Nově se z helikoptéry, která dosedne na střechu parkovacího domu, dostanou pacienti na transportních lůžkách spojovací chodbou ve tvaru tubusu až k výtahu a odtud dál na vyšetřovny nebo operační sály.
Táborský parkovací dům jako zelený ostrov, rostliny se budou pnout po lankách![]() |
Také ředitel krajské zdravotnické záchranné služby Marek Slabý je přesvědčený, že nový heliport na střeše zajistí pacientům rychlejší a komfortnější finální přepravu na příslušná oddělení. „Heliporty na střeše objektů nejsou nic neobvyklého. U nás v kraji ho má ještě jindřichohradecká nemocnice a v celém Česku je jich víc. Nejsou však nutností, důležitá je rychlost transportu,“ uvedl Slabý.
Letecká záchranná služba, kterou zajišťuje helikoptéra EC 135 T2, má základnu u nedalekého letiště v Plané, ze které při akcích vzlétá. Podle výroční zprávy startovala jen za rok 2023 k 784 výjezdům, nejvíc na Českobudějovicku.
Zčásti létala i do sousedních regionů, dohodu o pomoci má i s Rakouskem. Leteckou službu obsluhují speciálně vycvičení záchranáři, kteří umí pracovat ve výškách a na laně. Fungují v nepřetržitém provozu.
Nový parkovací dům bude mít význam i pro parkování pro veřejnost. Na současném parkovišti u hlavní brány se zvýší kapacita míst pro lidi přijíždějící do nemocnice o 150 stání, která jsou zatím vyhrazená pro zaměstnance.
Toto parkoviště, které je půl hodiny zdarma a pak placené, přináší poslední dobou stále víc kritiky. Je přeplněné a objednaní pacienti často svádí boj o místo. „Stává se mi, že tu dlouhou dobu kroužím, než se uvolní nějaké stání,“ stěžuje si Jaroslav Fojstl z Českého Krumlova.
U nové haly v Budějovicích postaví také parkovací dům. Stát mají v roce 2028![]() |
Nemocnice České Budějovice je krajská akciová společnost. S 3,5 tisíci zaměstnanci patří mezi největší zdravotnická zařízení v zemi. Disponuje 1 473 lůžky. Její vedení připravuje další investiční akce, jako přístavbu pavilonu dětského psychiatrického oddělení nebo stavbu nového pavilonu infekčního oddělení.
A navíc letos dokončí stěhování posledních oddělení z dolního areálu, kde se začnou stavět byty, domov pro seniory či sociální zařízení pro péči o pacienty s neurodegenerativními chorobami.
Počet zaměstnanců a tím i jejich potřeba parkování tak stále narůstá. Před osmi lety, kdy nemocnice uvažovala poprvé o stavbě parkovacího domu, jenž měl stát na místě bývalé transfuzní stanice nedaleko hlavního vchodu, jich měla o tisíc méně.
Nemocnice s původním názvem Jubilejní nemocnice císaře Františka Josefa byla otevřena před 111 lety a prvními ošetřovatelkami tu byly řádové sestry boromejky. Stavbu financovaly město a okres.