iDNES.cz

Rozestavěný, ale odolný. Přeliv na Orlíku očekávanou povodeň zvládne

  6:00
Rozestavěný bezpečnostní přeliv na orlické přehradě by neměla ohrozit blížící se povodňová vlna. Uvedl to zástupce zhotovitele společnosti Metrostav. Dílo má být hotové v roce 2026 a přehrada by s ním měla zvládnout průtok 5 300 kubíků za sekundu.

Na Orlické přehradě pokračuje výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu, který sníží zatížení vodního díla při extrémních povodních. Práce potrvají do roku 2026 a vyžádají si 1,78 miliardy korun. (6. září 2024) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Má ochránit až při desetitisícileté velké vodě a při každé povodni výrazně pomůže. Hotový však ještě není. Nový bezpečnostní přeliv na orlické přehradě bude dokončený v roce 2026 a vyjde na 1,78 miliardy korun.

Ani blížící se velká voda však stavbu u přehrady připomínající skokanský můstek ohrozit nemá. „K dnešnímu dni (čtvrtek) nejsou na stavbě žádná omezení z důvodu případných zvýšených průtoků či povodně, které jsou nyní předpovídány ČHMÚ. Práce pokračují ve standardním režimu na celém staveništi,“ uvedl Radim Mana, tiskový mluvčí zhotovitele ze společnosti Metrostav.

Přeliv by tak měl povodni odolat. „S ohledem na předpověď se na stavbě přijímají opatření tak, aby stavba byla připravená na případné zvýšení hladiny při průchodu povodně. Situaci podrobně monitorujeme tak, abychom případně přerušili práce a vyklidili staveniště v prostoru objektu nátoků nového bezpečnostního přelivu,“ dodal Mana.

Museli odstřelit 180 tisíc kubíků horniny

Přeliv vzniká mimo hlavní těleso hráze. Pokud přijdou mimořádné záplavy, přebytečnou vodu budou odvádět tři velká přelivná pole s mohutnými ocelovými vraty. Pod hráz pak odvede vodní masu betonový skluz vybudovaný napravo od dráhy lodního výtahu. Ve svahu podél orlické hráze má odtok kopírovat právě svislou trasu takzvaného zdvihadla.

Jak obří projekt na Orlíku v současnosti pokračuje, upřesňují také zajímavá čísla. Stavbaři Metrostavu musí celkově odtěžit či odstřílet 180 tisíc kubíků horniny. Při trhacích pracích musí každý střílený blok přikrýt rohožemi z důvodu zamezení rozletu kamenů. Celkový objem uloženého betonu má dosáhnout 65 tisíc kubíků a hmotnost použité ocelové výztuže je tisíce tun.

Výstavba nového bezpečnostního přelivu je reakcí na ničivou povodeň z roku 2002 a zároveň vyvrcholením více než desetileté přípravy komplikované akce. Náklady investice státního podniku Povodí Vltavy jsou 1,78 miliardy korun. Kapacita povodňového průtoku se zvýší z nynějších 3 550 na 5 300 kubíků za sekundu, což odpovídá desetitisícileté vodě.

Autoři: ,
zpět na článek