Ve všech nemocnicích stejná péče. Nový program zefektivní práci ortopedů

  9:38
Vyšší počet operací kloubních náhrad, sjednocení předoperačních příprav, efektivnější rehabilitace a zkrácení čekacích dob. To si klade za cíl nový ortopedický program Jihočeského kraje. Ten má zlepšit postupy na ortopedických odděleních jihočeských nemocnic, aby pacienti všude dostávali stejně kvalitní péči.

„Považuji tuto spolupráci za historický milník českého zdravotnictví. Dříve mezi sebou okresní nemocnice soupeřily, nyní ale začínáme spolupracovat,“ konstatoval primář ortopedického oddělení prachatické nemocnice Martin Stárek.

Češi stárnou a lidí, kteří se dožívají vysokého věku, je stále více. „Velká část populace tak potřebuje výměnu kloubů, ať už kyčle, nebo kolene, aby se lidé vrátili do aktivního života. Druhým faktorem je pandemie covidu, která zákroky zpozdila. Naplánované operace se odkládaly, a zvýšil se tím počet čekatelů na kloubní výměnu,“ nastínil jihočeský hejtman Martin Kuba.

Lékaři na jihu Čech udělají o polovinu více operací, hlavně kyčlí a kolen

Primáři ortopedických oddělení v krajských nemocnicích sjednocují své předoperační postupy, aby pacienti měli v každém městě stejnou péči. „Jaký čas pak člověk stráví v nemocnici, záleží i na jeho přípravě na zákrok. Jestli má dobře kompenzované choroby jako vysoký tlak nebo cukrovku. Chceme, aby příprava byla všude stejná,“ uvedl Kuba.

Při předoperační přípravě nemocnice spolupracují s praktickými lékaři pacientů. „Oslovujeme je tři měsíce před termínem zákroku. Dostanou seznam, podle kterého mohou daného člověka sami připravit, případně zhodnotí, zda je potřeba ambulantní specialista. Ty není možné žádat dva týdny před operací a zákroky se kvůli tomu často odkládaly. Proto je pomoc praktiků důležitá,“ vysvětlil koordinátor anesteziologického managementu ortopedického programu a primář budějovického ARO Richard Tesařík.

Od ledna provedli 1 474 výměn kloubů

Aktuálně čeká na výměnu kloubů přibližně osm tisíc Jihočechů. V Táboře nebo Jindřichově Hradci to trvá několik měsíců, v budějovické nemocnici operace plánují na dva roky dopředu. Standardizace všech postupů má čekání výrazně zkrátit.

Nemocnice v kraji loni zvýšily počet výměn kolenních a kyčelních kloubů na 2 530, což je o 445 více než o rok dříve. Od letošního ledna do současnosti se zatím podařilo provést 1 474 kloubních výměn. Lékaři předpokládají, že počet odoperovaných pacientů poroste i nadále. Umožňují to mimo jiné provozní úpravy nemocnic.

Lékaři splnili plán a operují více, přesto se na kyčel čeká i tři roky

„Zvětšili jsme kapacitu sálů a zkrátila se doba hospitalizace, tudíž se rychleji uvolňují lůžka. Stále je ale potřeba personál, a to nejen lékařský. Dnes cítím největší problém s nedostatkem sester, které nám podávají nástroje,“ sdělil primář ortopedického oddělení budějovické nemocnice David Musil.

Podle lékařů odkládají někteří pacienti operace kvůli různým obavám. Jihočeský kraj proto ve spolupráci s ortopedickými odděleními připravil informační materiály týkající se výměny kloubů. Brožurku mohou získat na ortopedických odděleních v tištěné formě nebo na webu ortopedie-jck.cz.

„Připravenost na zákrok je klíčová, není to jen o šikovném operatérovi. Při jejím podcenění se často ukazuje, že lidé leží v nemocnici třeba o tři nebo čtyři dny déle a rehabilitace trvá delší dobu. Proto je součástí programu i brožura, která obsahuje všechny potřebné informace, aby pacient věděl, co musí před samotnou operací udělat,“ doplnil hejtman Kuba.

6. prosince 2021

Autor: