iDNES.cz

Do proměny Ortů se přihlásili architekti z celého světa, vyhráli ti ze Stráže

  9:16
Na prohlídku chodeb bývalého kaolinového dolu u Českých Budějovic se po proměně areálu podívají i vozíčkáři. Úpravy budou stát 50 milionů a hotovo má být do roku 2028.

Orty – starý kaolinový důl poblíž Českých Budějovic – se promění na turistický tahák. Jihočeský kraj se chystá podzemní chodby mezi Borkem a Hrdějovicemi přeměnit v moderní areál.

Postupovat se bude podle vítězného návrhu architektů Víta Formana, Jana Stibrala a Romana Balšána ze Stráže nad Nežárkou.

„Cílem soutěže bylo vytvořit návrh provozní budovy, která poslouží nejen jako zázemí pro návštěvníky a správu, ale také jako symbol obnovy historického důlního díla. To se nachází na atraktivním místě a jeho zpřístupnění veřejnosti je klíčové pro zachování jeho existence,“ připomněl dosluhující první náměstek hejtmana František Talíř. Důl tvoří spletitá síť chodeb různé šíře a výšky, dohromady měří téměř šest kilometrů.

Poradit si s areálem uprostřed lesa nebylo pro architekty vůbec jednoduché. „Myslím, že ta krajina bývala výrazně jiná, než je dneska, kdy je tam propadliště. Museli jsme se s tím s kolegy popasovat,“ sdělil Vít Forman a zdůraznil, že celá lokalita bude po obnově přístupná i lidem s omezenou schopností pohybu.

„Řešili jsme hlavně přístupovou cestu, aby měla správný sklon, a pak samotnou budovu pro návštěvníky. Ta je přízemní. Vstup do dolu i výstup je taky v jedné rovině,“ přiblížil Forman.

Projektový záměr počítá s prostory pro správu, údržbu a prodej vstupenek. Nebude chybět ani příjezdová cesta s parkovištěm. Zahrnuje také vybudování veřejných toalet a úpravu podzemí včetně vzniku turistické trasy.

„Vítězný návrh nás zaujal svou citlivostí a zároveň moderním přístupem k potřebám návštěvníků. Důležité je říct, že se do soutěže přihlásili architekti z celého světa. Měli jsme tu návrhy z Maďarska, Slovenska, Rakouska, a dokonce z Koreje. Těší mě, že má náš kraj ve světě takový zvuk,“ uvedl hejtman Martin Kuba.

Předpokládané investiční náklady na stavbu jsou 50 milionů korun. Se zpřístupněním areálu kraj počítá do roku 2028, kdy Budějovice budou Evropským hlavním městem kultury. Práce by mohly začít v roce 2026.

„V pokladně hlavní provozní budovy si návštěvníci zakoupí vstupenky na určený čas. Delší čekání před prohlídkou mohou strávit ve vstupním areálu nebo v odpočinkové zóně na povrchu. Skupiny o velikosti 20 až 25 lidí absolvují prohlídku s průvodcem a východem se vrátí zpět do vstupního areálu,“ nastínil plánovaný režim Talíř.

Orty budou s ohledem na to, že slouží jako zimoviště netopýrů, přístupné veřejnosti pouze od dubna do října, provozní budova bude fungovat celoročně.

Podzemí láká turisty

Podzemní prostory jsou turisty oblíbené, v jižních Čechách mezi ně patří Chýnovská jeskyně, středověké sklepy v Táboře či grafitový důl v Českém Krumlově.

„Je to těžké předpovídat, ale Orty mohou být ještě navštěvovanější než Chýnovské jeskyně, kam ročně zavítá kolem 30 tisíc lidí. Mají výbornou polohu a dostupnost. Navíc blízko je Hluboká,“ zamyslel se František Krejča, zástupce vedoucího Správy Chýnovské jeskyně, která se podílí na přípravách zpřístupnění.

Podle odborníků ze Správy jeskyní ČR je zpřístupnění důlního díla veřejnosti, a tím i zajištění trvalého provozu a dohledu nejlepší a možná jediný způsob, jak tuto památku zachovat. Důl totiž nelze zabezpečit proti nelegálním vstupům a vandalismu, které ho poškozují.

„Ministerstvo životního prostředí v posledních letech investovalo nemalé prostředky do odstranění škod způsobených nelegálními návštěvníky. Poslední velké zabezpečení z let 2019 až 2020 umožnilo komplex zpřístupnit,“ dodal Talíř.

Na území Česka existují jen dva hlubinné kaolinové doly, druhý je v Nevřeni u Plzně, kam už turisté jezdí. Chodby v Ortech vznikaly především v druhé polovině 19. století a jejich vznik inicioval zakladatel firmy Koh-i-noor Josef Hardtmuth.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek