Park Dukelská v Českých Budějovicích Wikipedie nazývá Leninovy sady - regiony.impuls.cz

Odstraňte Leninovy sady z Wikipedie, žádá primátorka úpravu názvu městského parku

  10:18
Jeden z parků v Českých Budějovicích se podle internetové encyklopedie Wikipedie stále jmenuje Leninovy sady. Místní to netuší, znají ho jako Park Dukelská. Název má podle ulice, podél které se rozkládá. Na pojmenování po ruském revolucionáři se usnesla rada národního výboru 21. ledna 1949. Primátorka teď požaduje změnu.

Park Dukelská zabírá plochu mezi ulicí Dukelská a řekou Malší. | foto: Petr Lundák, MF DNES

S Leninem na věčné časy a nikdy jinak! Taková hesla za minulého režimu znal snad každý. Mohlo by se však zdát, že v Českých Budějovicích to i po 36 letech od sametové revoluce stále platí.

Internetová encyklopedie Wikipedie čtenářům i dnes nabídne pod názvem Leninovy sady jeden z velkých parků v centru města. Naprostá většina místních to však vůbec netuší, místo znají jako Park Dukelská.

„Vlastně ani netuším, kde bych měla v Budějovicích něco takového hledat. To tu vážně ještě existuje?“ ptá se sedmatřicetiletá manažerka Pavla Halounová.

Popravdě, Leninovy sady ani úředně neexistují, jen na internetu si žijí vlastním životem. Toho si před časem všiml i Radek John, redaktor Lidových novin.

„V Českých Budějovicích, kde žiju, opravdu stojí park pojmenovaný po vůdci bolševiků, momentálně vystaveném jako preparát. Rozkládá se na břehu řeky Malše, naproti budově místní knihovny. Myslím teď park, ne preparát. Ten se, jak známo, rozkládá na Rudém náměstí v Moskvě,“ stojí v Johnově článku z 5. března.

Autor se pak rozhodl, že do participativního rozpočtu navrhne budějovické radnici, aby Leninovy sady nechala přejmenovat.

„Změna jména je záhodná, neboť Lenin byl masový vrah. Pomůže všem občanům Českých Budějovic, protože se za své město nebudou muset stydět (nebo se alespoň budou moci stydět o něco méně),“ dodává ve svém článku.

Město mu však nevyhovělo. A ani nemohlo, protože oficiálně se park podél Dukelské ulice Leninovy sady nikdy nejmenoval. I když takový nápad tu za komunismu byl, spíše se jedná o historický název.

„Po tom, co se po bourání zdí bývalá uzavřená zahrada u Německého domu (dnešní Slavie) zpřístupnila veřejnosti, se tehdejší rada národního výboru 21. ledna 1949 usnesla, že nově vznikající park pojmenuje po tomto vůdci. V té době se připomínalo 25 let od Leninova úmrtí. Nikdy se však tento název oficiálně nepoužíval, byť asi stále platný je,“ zmiňuje historik a archivář Daniel Kovář.

Jením z problémů může být, že Wikipedie je otevřená encyklopedie, kam může údaje zadávat prakticky kdokoliv. I když nemusí být pravdivé.

I proto se do celé nepříliš přehledné věci vložila primátorka Budějovic Dagmar Škodová Parmová. „Už jsem zadala našemu tiskovému odboru, aby tu chybu napravil,“ ubezpečuje.

13. února 2024

Dukelská stále čeká na výstavbu dětského hřiště | (0:49) | video: iDNES.tv

I proto současné zastupitelstvo nemůže park přejmenovat, protože jméno po komunistickém politikovi, revolucionáři, filozofovi a vůdci bolševické strany nemá.

„Název Leninovy sady se tedy v praxi nikdy nepoužíval, název nebyl zanesený do mapy města. V současnosti není ani vedený v Registru územní identifikace adres a nemovitostí a záznam o tomto názvu se neobjevuje ani v manuálních zápisech evidence obyvatel. Usnesení výboru z roku 1949 nebylo tedy nikdy naplněno, název se nepoužíval a je dávno zapomenutý. Přejmenovat tedy není co a pro obyvatele našeho města zůstane tento zelený kout i nadále parkem Dukelská,“ ujišťuje Škodová Parmová.

Autor: