Hřiště i upravený parčík. Lidé opět rozdělují miliony z rozpočtů měst - regiony.impuls.cz

Hřiště i upravený parčík. Lidé opět rozdělují miliony z rozpočtů měst

  9:12
Dětská hřiště, sportoviště, i větší bezpečnost cyklistů. Obyvatelé jihočeských měst opět rozhodovali o zvelebování svých domovských sídel. Ta každý rok poskytují na participativní rozpočty i miliony korun.

Projekty z participativního rozpočtu, které uspěly v minulých letech - lavičky nad slepým ramenem Malše. | foto: Petr Lundák, MF DNES

České Budějovice na navrhované projekty vyčlenilo deset milionů, které rozdělí mezi pět projektů. Obyvatelé nejvíce stojí o osvětlení cyklostezky od rožnovského Meteoru k ZŠ Grünwaldova či úpravu náměstíčka před kinem Kotva. Tam vylepší zeleň, sjednotí lavičky a další mobiliář, vymění a rozšíří zastávku hromadné dopravy, zvětší prostor pro odstavení kol či vytvoří relaxační prostor ve východní části.

Na projekt podle návrhu Stanislavy Skřičkové je vyčleněných 2,5 milionu korun. „Udělalo nám radost, že obyvatelé vybrali právě i tento záměr. Ukázalo se, že mají o toto místo opravdu zájem,“ podotkl Dan Habrda, který s kolegy provozuje Kotvu.

České Budějovice promění podle nápadů obyvatel. Vybírají z 27 projektů

„Místní nakonec vybrali ještě projekt úpravy přístupu k ZŠ a MŠ v Novém Vrátě, dětské hřiště v Lipové ulici ve Čtyřech Dvorech a kryté kolostavy před ZŠ Máj II a Waldorfskou. Výborné je také to, že nevítězné projekty můžeme pojmout jako inspiraci, ať se bavíme o budování zelených střech, či o řešení bezpečnosti chodců a cyklistů na komunikacích,“ konstatoval náměstek primátorky Petr Maroš.

Lidé podali celkem 51 návrhů, z nichž se následně okruh snížil na 18 projektů. Poprvé mohli hlasovat obyvatelé města nad 15 let, v minulosti se směli zapojit jen plnoletí. „Na vlastní uskutečnění vítězných návrhů máme celkem 24 měsíců,“ dodal Maroš.

V Prachaticích se mohou předškolní děti a jejich rodiče těšit na nové dětské hřiště u Štěpánčina parku, jehož vznik si letos odhlasovali. Nápad zastupitelky Barbory Koritenské získal v anketě 269 bodů a zvítězil tak nad naučnou stezkou na Libíně nebo několika posezeními v přírodě.

Pro výběr a návrh herních prvků pro děti bylo klíčové stanovisko autorky architektonického řešení parku Lindy Obršálové. Ta uvedla, že prvky musí respektovat koncepci parku, kdy se mělo použít akátové dřevo v přirozené úpravě.

„Vzhledem k tomu, že původní vítězný návrh tyto požadavky nesplňoval, architektka upravila návrh. Ten kombinuje tradiční herní prvky, jako je pískoviště, s abstraktními prvky, například prolézačkami nebo kladinami, které podporují dětskou fantazii. Vybrané prvky jsou atraktivní pro děti,“ sdělil referent pro bytové hospodářství a zeleň Václav Hesoun. Prachatice do participativního rozpočtu uvolnily 200 tisíc korun, přičemž celkové náklady na vybudování hřiště činily 122 tisíc.

V Hradci postaví hřiště a pumptrack

S rozpočtem 1,3 milionu korun tentokrát pracoval Jindřichův Hradec. Místní mohli podávat návrhy ve třech kategoriích podle finanční náročnosti. Sešlo se celkem třináct proveditelných nápadů. Nejvíce hlasů z velkých projektů do 700 tisíc korun získalo hřiště pro míčové sporty na Vajgaře se 163 hlasy.

Nominoval ho Julius Nadberežný a cílem je vytvořit prostor pro sportovní aktivity, který bude přístupný veřejnosti. Další projekty jako například kuličkodráha a dobrodružné hřiště také získaly velkou, avšak nedostatečnou podporu.

Ve střední kategorii bylo k dispozici 400 tisíc. Suverénně se prosadil pumptrack s 331 hlasy navržený SportParkem R&F, který chce přinést atraktivní prostor pro cyklisty a akční sportovce. Mezi malými projekty do 200 tisíc zvítězila relaxační zóna pro mládež, která příští rok vznikne na sídlišti Vajgar.

V Písku vzniklo pietní místo pro rodiče dětí zemřelých před narozením

V Táboře o dalším zvelebení města rozhodovalo celkem 955 hlasujících. Za přislíbené dva miliony radnice příští rok vybuduje nové prvky na dětských hřištích v Hlinici a na Maredově vrchu, pingpongové stoly na plovárně, okrasný záhon u gymnázia či motýlí háj v parku u popraviště.

Obyvatelé Písku rozhodovali o svých favoritech do neděle 15. prosince. „Podpořit mohli některý z devíti finálových projektů s náklady do půl milionu korun. Mezi nimi jsou kuličková dráha na Hradišti, obnovení cesty krajinou Jana Cimbury, přístřešek u KD v Semicích či veřejné pítko u workoutového hřiště nedaleko letního kina,“ vyjmenovala mluvčí radnice Petra Měšťanová. Písek letos na zhmotnění nápadů využije tři miliony.

Autor: