iDNES.cz

Vrátili vodu do rašeliniště u Lipna, postavili v něm přes tisíc přehrádek

  16:26
Tři roky trvala revitalizace přírodní rezervace Pod Borkovou u Lipna. Projekt, který stál přes 46 milionů korun, podpoří život ohroženého tetřívka obecného a dalších vzácných druhů živočichů a rostlin.

V rašeliništi nechali ochranáři přírody vytvořit speciální přehrádky, které zadržují vodu v krajině. Je jich tam celkem 1 006. | foto: ČSOP Onyx

Systém odvodňovacích kanálů budovaných kvůli těžbě rašeliny v kombinaci s dlouhodobým suchem a průběžným zvyšováním teplot vedly k vysušení rašeliniště a poklesu biodiverzity.

„Hlavním cílem revitalizace bylo, abychom zahrazením odvodňovacího systému vrátili úroveň podzemní vody k povrchu terénu. Podařilo se nám také obnovit rašelinotvorné procesy,“ popisuje Marek Fügner z Českého svazu ochránců přírody Onyx, který za projektem stojí.

Po úpravách, které skončily v květnu, se na revitalizované ploše 44,5 hektaru zvýšila vodní retence. Utěsněním odvodňovacího systému se zpomalil průtok přívalových vod, což zmírnilo sucho a povodně. Obnova rašeliniště zlepšila termoregulaci a mikroklima.

„V rašeliništi jsme nechali vytvořit speciální přehrádky, které zadržují vodu v krajině. Je jich tam celkem 1 006,“ upřesnil Fügner.

Důležitou částí projektu byla i redukce množství zdejších stromů. Část dřeva byla odvezena a část použita na vyplnění odvodňovacích kanálů. Pro obnovení rašelinotvorných procesů bylo nutné přemístit rašeliník z míst, kde by byl historicky zničený, hlavně tedy ze dna kanálů, na vhodné plochy. Celkem bylo přesunuto více než 660 metrů krychlových rašeliníku.

Pavlína Hakrová ze Správy národního parku Šumava doufá, že se obnovený biotop bude líbit kriticky ohroženému tetřívku obecnému a že se zvýší jeho počet v lokalitě na břehu Lipna. „Provedená opatření mu zpřístupnila větší část původně dřevinami silně zarostlého území. Zlepšila se také atraktivita území pro tok i potravní nabídka,“ vyjmenovala Hakrová.

Lokalita byla původně okrajovou částí rozsáhlého rašeliniště v údolí Vltavy. V 60. letech byla většina rašelinišť vytěžena a zaplavena Lipenskou přehradou. Okraj, který se dočkal obnovy, však zůstal nezatopený a částečně nevyužitý.

Oblast je protkaná odvodňovacími kanály různé velikosti, které ovlivnily hydrologické podmínky a akumulaci podzemních vod. Projekt revitalizace rašeliniště je za Českou republiku nominovaný na vítězství v prestižní soutěži Adapterra Awards, která oceňuje nejlepší adaptační opatření. Ve stejné soutěži získal projekt ocenění v jižních Čechách.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek