Strakonická radnice se rozhodla, že zrekonstruuje komunikaci před ZŠ Dukelská, což zajistí větší bezpečnost pro žáky a lepší obslužnost.
„Dopravní situaci v místě řešíme už dlouhodobě. Autobusy, které děti vozí na společné akce, sem musí zacouvávat. Nyní zde vznikne prostor, který bude bezpečný pro zajíždění,“ vysvětlil ředitel školy Rudolf Prušák situaci, která vedla ke stěhování stromů.
„My si všichni pamatujeme, když je tu sázeli. Byly to takové malinkaté stromečky. A nyní by jich byla opravdu velká škoda. Jsou nádherné, když kvetou. A takhle se zasadí jinam a budou sloužit dál,“ těší ředitele.
Stávající stromy by novým dopravním úpravám překážely, ale vzhledem k jejich výbornému stavu bylo rozhodnuto je nepokácet, ale zachovat a přemístit na nové stanoviště.
Ke škole proto v úterý ráno přijel speciální stroj, který umožňuje šetrné vyjmutí stromů i s jejich kořenovým balem a následné převezení na nové místo. Postupně vytáhl čtyři pětadvacetileté habry ze země a přestěhoval je k tenisové hale v blízkosti severního dopravního půloblouku. Tam je uložil do předem připravených děr. Další čtyři habry zůstaly na místě. Dvě borovice kvůli špatnému stavu přemístit nešlo.
„Předpokládáme, že se stromy chytnou, jsou tu pro to vhodné podmínky. Habr má celkem dobré růstové schopnosti,“ popsal šéf strakonického odboru životního prostředí Jaroslav Brůžek.
Dalším důvodem je také ochrana sportoviště od frekventované silnice. „Bude to tu tvořit protihlukovou a protiprachovou ochranu,|“ dodal.
Podnět k tomu, že by se stromy daly zachránit, přišel z odboru životního prostředí. „Jejich život se těžko vyčíslí penězi,“ komentoval na místě starosta Břetislav Hrdlička.
VIDEO: Podívejte se na obří stroj, který umí přesazovat vzrostlé stromy![]() |
Pražská firma si účtuje za každý přestěhovaný habr patnáct tisíc korun. „Právě lidé z životního prostředí situaci ve městě velmi bedlivě hlídají, sledují, jejich snahy jsou to tady zazelenit, a ne likvidovat,“ ujistil starosta.
„Tento postup se ve Strakonicích ještě nikdy neuskutečnil. Jedná se o unikátní řešení, které město testuje poprvé,“ popsala mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková.
Stroj, který se jmenuje Big John a který město objednalo, patří v České republice k unikátům. Firma vlastní ještě jeden menší. Rozdíl není v tom, jak by se mohlo zdát, že menší manipuluje s nižšími stromy. Rozdíl je v obvodu kmene. Větší auto si poradí se stromy do 96 centimetrů.
Vlastní zařízení obsahuje čtyři lopatky, takzvané rýče, které se pomocí hydrauliky zaboří do hlíny. Bezpečně tak například obestoupí strom a bez většího poškození hlavních kořenů ho dokáže vyzdvihnout i s celým balem. Velmi záleží právě na podloží.
„Minulý týden jsme přesazovali lípy v Liberci. Bohužel některé měly kořeny jen do maximálně dvaceti centimetrů. Níž už byla drcená žula. A to je pro tento stroj nezvládnutelné,“ říká za firmu Pavel Čmolík.
„Největší riziko stromů, které přesazujeme, je to, že už jsou poškozené. Tam je z 90 procent jisté, že si ho najde nějaký brouk, a nepřežije,“ upřesnil. Firma není v jižních Čechách poprvé, přesazovala stromy například na Lipně.