Z údolí potoka se může stát přírodní park, na obranu proti developerům

  9:42
Spolky a ekologové usilují o to, aby se jedna z mála civilizací nedotčených lokalit na Českobudějovicku – údolí kolem Rudolfovského potoka – stala přírodním parkem. Místu to má přinést větší ochranu před developery, které přitahují atraktivní pozemky.

Žádost o ochranu zaslaná už před 12 lety na krajský úřad místním spolkem Náš domov podporují v posledních letech nejen okolní obce, ale také Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), Klub českých turistů a další odborníci.

Průzkum biologů totiž prokázal, že údolí na východním okraji Rudolfova o rozloze 1,3 čtverečního kilometru nemá hodnotu jen estetickou, ale žijí v něm některé druhy vzácných živočichů a rostlin.

„Posledním důležitým dokumentem byl posudek odborné společnosti EIA Servis, který naplňuje předpoklady k vyhlášení. Na jeho základě vydala AOPK doporučení ke vzniku přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka,“ připomněl předseda spolku, lékař Jaroslav Valevský.

Údolím prochází známá naučná hornická stezka, která připomíná dávnou těžbu stříbra v katastru Rudolfova. K dobývání vzácného kovu se tehdy využívala nádrž Mrhal i potok, který jím protéká. Voda sloužila k pohonu důlních strojů.

Zhruba šestikilometrovou trasu si oblíbili nejen výletníci, ale také klub turistů, jenž zde pravidelně v květnu organizoval pro děti Pohádkový les. „Uspořádali jsme 22 ročníků, ale bohužel před dvěma lety jsme skončili, protože naše akce kolidovala s Rudolfovskými hornickými slavnostmi. Pohádkový les byl populární. Dětem přinášel zážitky a hlavně kontakt s krásnou přírodou. Na poslední ročník dorazilo 800 účastníků,“ připomněl předseda jihočeského Klubu českých turistů Pavel Brtník.

Vyhlášením parku se teď znovu zabývá krajský úřad. „Údolí dobře znám a mám ho rád. O iniciativě na vyhlášení přírodního parku vím a určitě se jí jako vedení kraje budeme zabývat,“ potvrdil náměstek jihočeského hejtmana František Talíř, který má v gesci mimo jiné životní prostředí.

Přírodní park

K ochraně krajinného rázu s významnými estetickými a přírodními hodnotami může orgán ochrany přírody zřídit přírodní park a stanovit v něm omezení takové činnosti, která by znamenala ničení, poškozování nebo rušení jeho stavu.

Zdroj: Zákon o ochraně přírody a krajiny

Podle spolku Náš domov je lokalita kolem Rudolfovského potoka dlouhodobě ohrožovaná snahou o její zástavbu. Naposledy se podařilo její vyhlášení významným krajinným prvkem, což je nižší stupeň ochrany proti její devastaci. Ohrožoval ji územní plán obce Jivno, v jehož katastru část údolí leží, který připouštěl při stezce u lomu stavbu rekreačního střediska a další nové objekty pro bydlení a rekreaci.

Nakonec územní plán upravily kompromisy, které další zástavbu silně regulují. Město Rudolfov zase odmítalo nové stavby kvůli přetížení kanalizace, která odtéká k němu.

Biologický průzkum území podnikl v roce 2014 jako odborník bývalý ředitel Správy NP Šumava Alois Pavlíčko. Objevil tam 28 druhů chráněných živočichů a dalších osm zařazených do Červeného seznamu ohrožených druhů. Také na základě těchto průzkumů financovaných dobrovolnými dárci a Nadací Via zaslal spolek v roce 2021 na kraj novou žádost o zápis.

Pavel Brtník z klubu turistů připomněl, že údolí potoka s naučnou stezkou je hodnota důležitá pro budoucnost a výchovu nejmladší generace. Zážitkové programy navíc organizují dobrovolníci a prakticky společnost nic nestojí. V Českých Budějovicích a okolí přitom žádný přírodní park není. V celém Jihočeském kraji je jich dvacet.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz