Ze zlata i smaragdů. Ve Vyšším Brodě vystavili snubní prsteny posledních Rožmberků

  15:42
Jeden je osázený zelenými smaragdy, druhý zdobí červené rubíny. Zlaté kopie párových prstenů Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic si návštěvníci mohou od pondělí prohlédnout v Cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě na Krumlovsku. Šperky rozšířily expozici v předsálí klášterní knihovny.

Když v roce 2011 odborníci lokalizovali bájnou hrobku jihočeských velmožů, našli na plochém víku cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka zlatý dámský prsten. Díky moderním technologiím 21. století se podařilo vytvořit jeho věrnou kopii.

„Pomocí digitálního modelu jsme zjistili specifickou funkci prstenu a vytvořili přesné podklady pro zlatníky. Na 3D tiskárně jsme zhotovili několik modelů prstenu v měřítkách 1:1 a 6:1, abychom mohli zkoumat i ty nejmenší detaily,“ popsal geofyzik a vedoucí badatelského týmu Jiří Šindelář.

Tvar korunky prstenu navíc umožnil predikovat i to, jak vypadal druhý prsten, který nosil poslední Rožmberk Petr Vok. „Ten má v korunce stejný tvar. Nejen, že do sebe oba šperky zapadají, ale vytvářejí tvar šestiúhelníku, který je tvořený deseti vybroušenými kameny – pravými smaragdy a rubíny,“ uvedl Šindelář. Věrné kopie prstenů ze čtrnáctikarátového zlata vyrobil nejmenovaný zlatník z Kanady.

Originál smaragdového prstenu Kateřiny z 16. století zůstává zakonzervovaný v hrobce, jeho kopii vystavili v klášteře už vloni. Podle archeologů se tam nachází i rubínový šperk. Zda leží přímo v sarkofágu svého majitele není ovšem jisté.

„Několikrát byl na stole projekt o jeho vyzvednutí z nepřístupného podzemí. Vždycky ale z těchto plánů sešlo a myslím, že je to dobře. S ničím uvnitř hrobky jsme nehýbali a díky tomu dostal prsten svůj příběh,“ přidal Šindelář.

Objevili bájnou hrobku Rožmberků. Stále si lze něčeho všimnout, říká geofyzik

Více než 450 let staré prsteny při spojení vytvářejí tvar šestiúhelníku, což podle archeologů symbolizuje ženský a mužský princip. „Svým nadčasovým designem dokazují, že Rožmberkové měli smysl pro krásu. Symbolizují lásku a věrnost páru až do smrti, proto jsme chtěli, aby v hrobce zůstaly a byly vytvořené jejich kopie,“ komentoval převor kláštera Justin Jan Berka.

Nový exponát podle něj do kláštera přiláká více návštěvníků, což se ukázalo už při loňském vystavení prvního prstenu. „Snažíme se expozici často vylepšovat. V gotických sklepech například vznikla expozice k výzkumu rožmberské hrobky. V neděli byl navíc v této sezoně poprvé vystavený Závišův kříž, který mohou lidé spatřit do konce září v rožmberské oratorii,“ sdělil Berka.

Dvouramenný středověký relikviář ze 13. stoleté podrobili specialisté podrobnému průzkumu v roce 2016. Před dokončením je shrnující publikace o Závišově kříži, která čtenáře seznámí s výsledky výzkumu a představí kříž v detailech. Naváže tak na knihu Rožmberská hrobka: Příběh hledání z roku 2022, jež shrnuje průzkumu rodové hrobky.

„Vložili jsme do ni interaktivní části prostřednictvím QR kódů. V neděli v noci jsme jeden z nich předělali. Kromě dosavadní galerie se po načtení zobrazí i nová kapitola o tom, jak vznikaly kopie rožmberských prstenů,“ informoval Šindelář.

Autor: