Při velkých deštích kanalizace v Rudolfově nestíhá, spolek žádá nápravu

  14:58
Spolek Náš domov se snaží upozornit na dlouhodobě nedostatečnou kapacitu kanalizačního sběrače v Rudolfově u Českých Budějovic. Ministerstvo životního prostředí o problémech ví, ale odvolává se na problém v legislativě.

Rudolfov u Budějovic | foto: Petr Lundák, MF DNES

Problém vyplavované odpadní kanalizace řeší už roky obyvatelé Rudolfova, města vzdáleného na dohled od Českých Budějovic. „Při přívalových deštích tu kanály nestačí. Splašky pak tečou do blízkého rybníka Kačer,“ stěžoval si před časem obyvatel rudolfovské části Na Sekeře Jaroslav Peterka.

Na problém upozorňuje i spolek Náš domov, který tvoří také několik místních zastupitelů. Roky podává podněty a stížnosti na nedostatečnou kapacitu jednotného kanalizačního sběrače, který často vyplavuje dešťová voda.

A reakce? Ministerstva životního prostředí a zemědělství mu nedávno zaslala odpověď, v níž přiznávají, že jde o problém celorepublikový, bohužel legislativní. Novela zákona o limitech škodlivin v odpadních vodách je totiž od roku 2021 tolerantnější. Spolek už oslovil s žádostí o nápravu různé úřady, prezidentskou kancelář, poslance a senátory.

„Do kanalizačního sběrače dnes teče šestkrát víc kontroverzních látek než v roce 1989 a třikrát víc než před deseti lety. Vyplavování jeho odlehčovacích komor pak může způsobit ekologické, hygienické a zdravotní komplikace,“ varoval Jaroslav Valevský, předseda spolku, rudolfovský zastupitel a lékař.

Měření má spolek podložené znaleckými posudky. Podle společnosti Čevak, která kanalizaci provozuje a monitoruje, funguje vše bez závad a v souladu s českými normami.

Odlehčovací komory jsou potřeba tam, kde se do jednotné kanalizace odvádějí odpadní vody společně s vodou dešťovou. Při přeplnění se vyplavují i se splašky.

Ohrožené vyplavováním odlehčovacích komor jednotné kanalizace nejsou jen rybníky a potoky v Rudolfově, ale i další vodní plochy na cestě do čistírny odpadních vod u Hrdějovic při Vltavě. Například rekreační Nemanický rybník v krajském městě. Samotný Rudolfov má 20,5 kilometru kanalizačního potrubí z roku 2002 se čtyřmi odlehčovacími komorami. A využívá ho dalších šest okolních obcí.

Pomůže jen oddílná kanalizace

Ministerstva problém nevylučují. „Situace ohledně kontroly a kapacity kanalizací se zhoršila po roce 2021. Stavem znečišťování povrchových vod přes městské kanalizace a kapacitou takzvaných odlehčovacích komor v nich se zabývá i Evropská unie. Věnuje se jí i pracovní skupina ministerstev, která řeší hlavně fosfor v povrchových vodách,“ odpovědělo spolku Náš domov ministerstvo životního prostředí.

Rudolfov s dvěma a půl tisíci obyvatel je přitom hygienické katastrofě relativně vzdálený, protože jeho rozvoj nepokračuje tak rychlým tempem jako jinde. Ve strategickém plánu do roku 2030 počítá s nárůstem nanejvýš o 300 nových obyvatel a developerské snahy stavět nové domy odmítá.

Novostavby přitom mají povinnost zavádět takzvanou oddílnou kanalizaci, kdy se samostatně odvádí splaškové odpadní vody na čističky a srážkové (dešťové) vody do vodních toků.

Starosta Rudolfova Vít Kavalír (ODS) o komplikaci ví. „Vážím si pozornosti místního spolku, ale jedna věc jsou jeho upozornění a druhá jejich řešení. Nová kanalizace je otázka stovek milionů, navíc někde ta původní dosluhuje. Na investici do oddílné kanalizace město nemá,“ uvedl starosta Vít Kavalír (ODS).

Podle expertky a vodohospodářky Renáty Kněžínkové, která pracuje na třeboňském odboru životního prostředí, je stoprocentním řešením, jak zamezit vyplavování splašků na povrch, vyloženě oddílná kanalizace.

Protože města a obce na ni nemají peníze, jde problém překračování kapacity odvodního potrubí zmírnit lepším hospodařením s dešťovou vodou. Odvádět ji do retenčních nádrží, na propustné povrchy, zadržovat ji a na domech stavět vegetační střechy.

„Měli bychom si uvědomit, že voda je levné klimatizační médium. Ochlazuje centra měst. Stěžejní je, aby města, obce či provozovatelé kanalizací měli dobrý přehled o kapacitě odlehčovacích komor,“ tvrdí Kněžínková, která podobný trend prosazuje v Třeboni.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz