Na opravu vyhořelého kostela v Chlumu už lidé přispěli přes dva a půl milionu

  16:46
Až na 17,8 milionů korun se vyšplhala odhadnutá cena oprav po březnovém požáru v kostele Nanebevzetí Panny Marie v jihočeském Chlumu u Třeboně. Oheň vážně poškodil vzácné varhany a jižní boční loď objektu, část střechy, stropů a podlahy. Také proto biskup vyhlásil kostelní sbírku a pokračuje i ta veřejná. Dárci už přispěli 2,6 milionu korun.

Opravy kostela začaly bezprostředně po požáru. Většinu mobiliáře z kostela přemístili a uložili na bezpečné místo, aby při opravách v nedošlo k poškození vzácných předmětů. | foto: Biskupství českobudějovické

Oheň v pondělí 25. března vznikl v prostoru boční lodě kostela na kůru u varhan. Hasiči vyráželi do akce před 18. hodinou. Nakonec na místě zasahovalo devět jednotek. Příčinou požáru byl pravděpodobně technický problém, cizí zavinění je vyloučené.

Z interiéru se podařilo zachránit prakticky celý mobiliář díky včasnému a zároveň šetrnému zásahu. Celý interiér kostela byl ale silně znečištěný sazemi a popelem, a to včetně omítek, nástěnných maleb či mobiliáře. Jeho části přitom odborníci v nedávné době restaurovali.

Českobudějovický diecézní biskup Vlastimil Kročil proto vyhlásil na neděli 15. dubna v celé diecézi kostelní sbírku na opravu poškozeného interiéru. Ta se uskutečnila ve všech 241 farnostech diecéze. V úterý diecéze zveřejnila výsledky. Celková částka podle biskupství předčila veškerá očekávání. Dárci, převážně pravidelní návštěvníci nedělních bohoslužeb, věnovali celkem jeden a půl milionu korun.

„Chci poděkovat všem, kdo do této kostelní sbírky přispěli,“ řekl Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický. „S radostí také mohu oznámit, že chrám v Chlumu již má opravenou střechu a připravuje se projektová dokumentace na všechny další opravy,“ dodal.

Navíc na transparentní účet už dárci poslali dalších 1,1 milionu korun.

Opravy kostela začaly bezprostředně po požáru. Většinu mobiliáře z kostela přemístili a uložili na bezpečné místo, aby při opravách v nedošlo k poškození vzácných předmětů. Od 12. dubna už bylo lešení na jižní straně kostela a 15. dubna začaly opravy střechy, řezivo dodaly Jihočeské katolické lesy a oprava této části skončila 10. května.

Zástupci památkové péče a restaurátoři už rovněž prohlédli varhany a stanovili rozsah nevratně poškozených částí. A například již od dubna pracuje projektantka zcela zdarma na zakreslení stávajícího stavu kostela. Tento zákres pak bude základem pro přípravu projektové dokumentace k dalším opravám – především poškozených částí interiéru.

Lidé mohou na opravy kostela stále přispívat do veřejné sbírky na transparentním účtu Chlum u Třeboně, o níž městys informuje na svém webu.

Autor: