Šelmy odebrané z nevyhovujících chovů najdou nový domov v táborské zoo

  15:44
Mohou se vykoupat v automaticky čištěném jezírku, poškrábat si kožich o několik kmenů stromů, schovat se do stínu pod zastřešenou palandu nebo se naopak slunit na kopečku. Všude budou našlapovat na čerstvou zelenou trávu. Tak vypadá nové zázemí pro šelmy, které stát odebírá majitelům kvůli špatným podmínkám chovu. Dnes otevřené centrum v táborské zoo je první svého druhu v republice.

Do Záchranného centra CITES se dostanou chladnomilné šelmy, které původním majitelům zabaví stát.

„Jsem rád, že zrovna v naší zoologické zahradě vzniklo unikátní centrum, ve kterém najdou dočasný azyl zabavené chladnomilné šelmy z celého Česka. Takové místo u nás dosud chybělo, zabavená zvířata tak často musela zůstávat v nevyhovujících podmínkách. Vybudováním centra naplňujeme poslání naší zoo, kterým je ochrana ohrožených druhů zvířat. Dočasný azyl tak u nás už brzy budou moci najít tygr ussurijský, puma americká, chladnomilné druhy levhartů a všechny druhy rysů a vlků,“ vyjmenoval ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

O umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat ministerstvo životního prostředí. Vybudování centra také financoval Státní fond životního prostředí ČR, podpořil ho částkou 10 milionů korun. Celkem stál projekt 12 milionů.

„Další zařízení vznikají i jinde po republice, v ideálním stavu by jich mělo za čtyři roky vzniknout celkem pět, která by mohla pojmout deset menších a až dvacet velkých šelem jako je tygr nebo lev,“ upozornil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Dva moderní výběhy v Táboře navržené podle nejnovějších chovatelských trendů nabídnou zvířatům velkorysé podmínky.

„Rozhodli jsme se použít systém nerezové sítě místo mříží. Součástí každého výběhu je i jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka, statný kmen pro enrichment a další kmeny pro broušení drápů a oddělené krmiště. V každém výběhu mohou být dvě zvířata, celková kapacita tak bude čtyři zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a na tom, zda jsou zvyklá žít společně,“ popsal Korec.

Mohou předejít tragédii

Upozornil, že nejde o zanedbatelnou problematiku, u soukromých chovatelů v Česku žijí zhruba dvě stovky velkých chráněných šelem, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Často jsou nucené zůstávat ve špatných podmínkách.

„Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí, je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takové má stát zabavit, ale reálně se to často neděje, protože zvířata po odebrání mnohdy nebylo kam umístit,“ zmínil dále ředitel zoo Korec.

A vzpomněl i na jeden tragický případ. „Před pěti lety na Vsetínsku lev roztrhal svého chovatele. Lva i lvici následně policie zastřelila. K ničemu tak tragickému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postavené načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Kvůli chybějícímu záchrannému centru k tomu ale bohužel nedošlo,“ připomněl.

Autoři: ,