iDNES.cz

Studenty trápí drahé nájmy a plné koleje. Někteří začínají hledat pozdě

  12:22
Jihočeská univerzita i VŠTE mají plně obsazené koleje. Studenti v Českých Budějovicích navíc musí počítat s tím, že nájemné podražilo a byty ve výhodných lokalitách jsou již rozebrané. Školy do budoucna plánují navýšení kapacit kolejí.

Nově opravená kolej K4 v Budějovicích | foto: Petr Lundák, MF DNES

Na studium a vysokoškolský život v Českých Budějovicích se už od maturity moc těší. Prostředí Jihočeské univerzity (JU), kam ji bez potíží přijali, si dokonce byla před začátkem prvního semestru se svými rodiči zblízka prohlédnout.

Zatím však 19letá Tereza z malého města na Vysočině řeší, kde bude bydlet. O kolejích v první chvíli vůbec neuvažovala, teď však budoucí studentka filozofické fakulty svého rozhodnutí lituje.

„Myslela jsem si, že seženu nějaké dostupné spolubydlení. Na Facebooku je sice nabídek pořád dost, ale buď mi nevyhovuje lokalita, nebo je nájemné na mě moc vysoké. Když jsem se poptávala po místě na koleji, řekli mi, že kapacity už jsou obsazené. Budu muset hledat dál, snad se objeví nějaká lepší nabídka,“ doufá.

O koleje je velký zájem, Jihočeská univerzita odmítla dvě stovky žádostí

Podobný problém v těchto dnech řeší desítky dalších studentů na JU i Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE), což potvrzuje také českobudějovická realitní makléřka Petra Wölflová ze společnosti Realdomus. Největší poptávka po pronájmu bytů je podle ní právě na konci léta, kdy se do Budějovic vracejí studenti vysokých škol.

„Pokud je nějaký byt v nabídce, je na něj velmi rychle spousta poptávek. Pokud studenti začnou hledat bydlení těsně před začátkem akademického roku, tak mají často smůlu, protože většina bytů už je rozebraných. Ne každý nájemce navíc preferuje studenty, čímž se může nabídka značně zúžit,“ upozorňuje Wölflová s tím, že sehnat bydlení poblíž univerzity už je v tuto dobu velmi složité.

Stovka studentů má zatím smůlu

Ceny nájmů navíc několik posledních let vytrvale rostou. Podle dat společnosti Bezrealitky z poloviny letošního roku průměrná cena nájmů v Jihočeském kraji vzrostla o téměř osm procent na současných 213 korun za metr čtvereční. I tak stále patří jih Čech mezi levnější regiony, co se výše cen nájmu týče.

„Žádné skokové navýšení jsme nezaznamenali, nicméně pozvolný nárůst cen je skutečně patrný. Pro studenty je to citelná zátěž, proto velmi často preferují spolubydlení. Spokojení jsou v tomto případě jak majitel bytu, tak i sami studenti,“ připomíná Wölflová. Zároveň dodává, že za vyšší cenou nájemného stojí vyšší poptávka po bydlení a částečně stále ještě inflace.

Téměř beznadějná situace je i v případě vysokoškolských kolejí, které jsou už delší dobu zcela zaplněné. Například na JU letos evidovali přibližně stovku žádostí, jimž nemohlo vedení Kolejí a menz vyhovět.

Prezident jmenoval rektorem Jihočeské univerzity Pavla Kozáka, specialistu na raky

„Může se stát, že někteří studenti nenastoupí a o kolej nebudou mít zájem, pak nabídneme ubytování dle pořadníku studentům, kterým nebyla z důvodu kapacity kolej přidělena,“ dodala za univerzitu Vendula Mikolášková z útvaru marketingu s tím, že převis mívají v tomto případě každý rok.

Takřka stejná je situace také na VŠTE, kde zájem o místa každoročně převyšuje nabídku ubytovacích kapacit školy. „Bohužel se s tímto problémem setkáváme a v budoucnu tedy plánujeme navýšení našich kapacit. Nicméně to vše bude záležet na budoucí poptávce po ubytování nebo ekonomických a dalších ukazatelích,“ vysvětluje mluvčí školy Petr Oros.

Školy nabízí stipendia

Stejně jako v případě Jihočeské univerzity i zde existuje nepatrná šance, že by se někdo z neúspěšných žadatelů na koleje dostal. „Raději by s takovou možností ale neměl počítat,“ varuje Oros.

Škola pro nadcházející akademický rok také navýšila kolejné na 4 200 korun za měsíc. V případě Jihočeské univerzity zůstala cena stejná, a to v rozmezí od 115 až 200 korun za noc podle dispozice ubytování a jednotlivé kolejní budovy.

Obě školy navíc dlouhodobě poskytují dojíždějícím studentům ubytovací stipendium zpravidla v řádu jednotek tisíc korun za semestr.

„Může být přiznané studentům bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu, kteří studují v prezenční formě studia, přičemž ve studijním programu daného typu dosud nezískali vysokoškolský diplom, nepřekročili standardní dobu studia a nemají trvalé bydliště v okrese, v němž studují,“ doplňuje Mikolášková z JU. Podobné jsou podmínky také na VŠTE.

15. listopadu 2023

zpět na článek