Turistické trasy přes zemědělské pastviny vedou například u Kvildy na Prachaticku, Filipovy Hutě a Modravy na Klatovsku nebo mezi Slunečnou a Želnavou na Prachaticku.
„Aktuálně žádáme, aby se návštěvníci těmto stezkám úplně vyhnuli. Doporučujeme naplánovat svůj výlet jinou cestou, nebo do jiné části Šumavy,“ uvedl mluvčí národního parku Jan Dvořák.
Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující skot, ovce, kozy i prasata. Přenáší se nejen přímým kontaktem mezi zvířaty, ale také prostřednictvím kontaminované obuvi, oděvu či dopravních prostředků.
Proto je podle Dvořáka zásadní, aby turisté respektovali doporučení farmářů a veterinárních úřadů.
„Důležité tedy je, procházet kolem pastvin v co největší možné vzdálenosti od jejich krajů. V žádném případě se nepřibližovat k pasoucím se zvířatům, lákat je k sobě nebo je dokonce krmit,“ přidal mluvčí.
Slintavka je u hranic, rozšiřují se kontroly. Testovat se začne i mléko![]() |
Správa NP Šumava je s místními zemědělci v kontaktu. „Navzájem se informujeme, jaká opatření aktuálně platí, jak se dotýkají nás a hlavně široké veřejnosti. O možném zabezpečení stezek, které procházejí neoplocenými pastvinami, jsme nyní začali jednat. Pokud to bude jen trochu možné, budeme se snažit společně se zemědělci o přeplocení turistické stezky,“ sdělil ředitel NP Šumava Pavel Hubený.
Omezení dovozu rostlinných potravin a vojáci v akci. Kvůli slintavce přituhuje![]() |
Dodal, že případným řešením při akutním riziku nákazy by bylo časově omezené uzavření stezek. „Věřím, že s ohledem na vážnost situace všichni návštěvníci opatření pochopí a hlavně je budou dodržovat. Panuje zde totiž ještě jedno velké nebezpečí a obava – onemocněním slintavky a kulhavky je ohrožena také lesní zvěř,“ uzavřel.
Možné změny a případná omezení národní park vyvěsí na svém webu npsumava.cz.