„Řekli mi, neptej se. Čím míň budeš vědět, tím líp.“ Takovými slovy vysvětlovala českobudějovickému krajskému soudu 72letá důchodkyně okolnosti podezřelé nabídky bezplatné dovolené v americkém Los Angeles a australském Sydney. A ještě za to měla dostat odměnu 20 tisíc korun.
Soud prvního stupně začal podruhé řešit rozsáhlý případ mezinárodní distribuce heroinu a kokainu. Původní verdikt z roku 2023 Vrchní soud v Praze zrušil kvůli procesním vadám.
Z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy formou mezinárodní organizace je obžalovaných 21 lidí, mezi nimi například moderátor a herec Slávek Boura, vlastním jménem Václav.
Obžalovaní létali mezi USA a Austrálií v letech 2014 až 2016 s dodanými zavazadly, ve kterých mohly být uschované drogy. Hrozí jim deset až osmnáct let vězení. Vinu většinou odmítají.
První proces se táhl rok a skončil osmi nepodmíněnými tresty od deseti do třinácti let. Obžalovaných bylo ze začátku 58. Většinu z nich, jako Václava Bouru, soud nakonec zprostil. Jenomže teď začal proces znovu od začátku a s novým senátem.
Státní zástupkyně Libuše Zemanová obžalované viní, že při cestách pomáhali rozvážet v úkrytech zavazadel heroin a kokain mezi USA, Austrálií a Thajskem jako najatí kurýři.
V původním soudním spise o 11 tisících stranách policie uvedla, že rozvezli tři čtvrtě tuny drog v ceně nejméně dvě miliardy korun. Každou cestu kurýři propašovali až deset kilo drog v jednom zavazadle.
K novému soudu se na začátku týdne dostavili pouze tři z obžalovaných a patnáct obhájců. Jak vypadaly zahraniční cesty, popisovala například nejstarší obžalovaná: „Známá mě seznámila s mužem, který mi nabídl zdarma zahraniční dovolenou. K tomu s finanční odměnou. Já pečuji o dospělého invalidního syna, je to těžká práce, není soběstačný, a tak jsem to brala jako relaxaci,“ vypovídala s pláčem žena s šedivými vlasy.
„Řekli mi, že budu dělat VIP doprovod nějakému podnikateli. Dali mi před odletem voucher na mé jméno a pas, kapesné a dva kufry. Toho spolucestujícího jsem viděla poprvé až v letadle,“ popisovala žena čtrnáctidenní cestu do Los Angeles a odtud do Austrálie.
Jen mi vyměnili kufry za jiné, hájí se obžalovaný v kauze obřího pašování drog |
Na dotazy předsedy senátu Jaromíra Hájka, proč uvěřila takové nabídce, odpověděla, že organizátoři jí doporučili, aby se raději na nic nevyptávala, a jí se to líbilo. Po příletu do Los Angeles se musela neznámému průvodci na letišti prokázat bankovkou, kterou dostala doma, potom je oba ubytovali v hotelu.
Týden strávila procházkami a nákupy, na které dostala sto dolarů. Žádných společenských nebo pracovních akcí, jak předpokládala, se ale nezúčastnila. V den odletu do Austrálie ji společník vyzval, aby na hodinu opustila hotelový pokoj. S podobným scénářem se odehrál i týdenní pobyt v Sydney. Za ochotu pak dostala doma 20 tisíc korun.
Tvrdí, že to nebylo podezřelé
Všichni obžalovaní, kteří před dvěma lety u soudu promluvili, tvrdili, že jim na cestování nic podezřelého nebylo. Prostě si užili placenou dovolenou. Na cesty vyráželi vždy ve dvojicích muž a žena, navzájem se neznali. Někteří je absolvovali i opakovaně.
Například Boura u prvního stání, na které se jednou a také naposled dostavil, tvrdil, že důvodem jeho letů byla práce na bedekru pro jistou cestovní kancelář, což podle něj dává smysl.
Národní protidrogová centrála se kurýry začala zabývat po roce 2016, když australská policie objevila na letišti v zavazadlech čtyř Čechů kontraband drog. Australský soud všechny poslal do vězení a místní i američtí kriminalisté vzápětí zaútočili na mezinárodní síť pašeráků drog.
Ve vývozu drog, v němž koluje jméno Slávka Boury, obvinila policie 58 lidí![]() |
V Česku k tomu vznikla speciální policejní akce s názvem Vombat. První zadržení byli z Prachaticka, mezi podezřelými je hodně sociálně slabších osob. Několik lidí ze špiček organizace přijalo hned na počátku dohodu s policií jako spolupracující obvinění, čímž se k zločinu přiznali. Tvrdili, že na vrcholu pomyslné pyramidy obchodu jsou dva neznámí Vietnamci, které se nikdy policistům nepodařilo zajistit. Několik podezřelých už zemřelo.
Kromě několika zadržených zavazadel na letišti v Sydney se kriminalistům další kontrabandy zachytit nepodařilo. Podle obhájců stojí obžaloba jejich klientů jen na hypotézách a výpovědích spolupracujících obviněných.
„Další kokain nebo heroin neobjevily žádné letištní kontroly včetně psů. Pokud našim klientům někdo tajně vyměnil zavazadla, mohly být drogy důmyslně ukryté. Říká se, že heroin jde rozpustit ve vodě a touto kapalinou napustit textilní obal,“ naznačil mimo soudní síň jeden z obhájců.
Na pondělní líčení se bez omluvy nedostavili dva obžalovaní. Jsou mimo dosah jejich obhájců, jeden je dokonce nezvěstný. Předseda senátu Jaromír Hájek jim za to uložil pokutu deset tisíc korun a z jednání je oba vyloučil k samostatnému projednávání. Soud pokračuje dokazováním celý tento týden.