Záměr stavby spalovny uhynulých zvířat nyní posuzuje kraj, který ho poslal hlavně kvůli četným námitkám do řízení EIA o vlivu na životní prostředí. Minulý týden se k tomu konalo veřejné projednávání.
„Spalovnu tu nechceme. Na některé dotazy nám zástupci firmy nedokázali odpovědět, třeba co všechno a odkud se tu bude spalovat. Máme obavy, aby nefungovala komerčně, to znamená, aby se tu nespaloval materiál i z jiných provozů,“ namítá obyvatel Přílepova Vladislav Mikuláš, který k záměru založil i petici podepsanou dvěma stovkami lidí.
Podle projektu společnosti Mydlářka z Benešovska půjde o zařízení AIS O64 Cyklon s denní kapacitou pece 448 kilogramů a s provozem tisíc hodin ročně. Pec o obsahu dvou krychlových metrů spálí za hodinu 56 kilogramů takzvaného kadaveru.
Současný postup zvyšuje riziko převozu nákazy
Zástupce společnosti Jiří Brož na projednávání lidem vysvětloval, že smyslem spalovny je nejen modernizace provozu, ale hlavně minimalizování převozu uhynulých kusů do jiných kafilerií, a tím i prevence šíření nákaz.
„Asanační vozy nabírají tento materiál na různých místech, čímž se zvyšuje riziko převozu nákazy. Velké podniky to řeší vlastními spalovnami, dnes už jsou nejméně na sto místech v zemi a hygienici je podporují,“ vykládal Brož. V současnosti se tento biologický materiál ukládá v Přílepově do kafilerních boxů, které vyváží podle potřeby až desetkrát týdně nákladní auta.
Odchovna prasat funguje na okraji vsi od 80. let minulého století a je vzdálená jen deset kilometrů vzdušnou čarou od zrušeného vepřína v Letech, který stál u bývalého romského koncentračního tábora.
Spalovna v Písku prošla po skoro čtyřhodinové diskusi. Část lidí ji dál odmítá![]() |
Přes zdejší tradici chovu prasat má spalovna odpůrce. Osada Přílepov dnes slouží i rekreantům a chalupářům. Proti jsou nejen místní, ale i zastupitelé obce Kostelec nad Vltavou, pod který osada s 50 obyvateli patří. Spalovnu odmítají i lidé z dalších osad v okolí.
„Stěžují si na zápach i ze stávajícího provozu a bojí se, že bude ještě větší,“ vysvětlil starosta Kostelce Petr Kříž. K argumentům proti stavbě si dokonce obec najala právníka.
Kotel zlikviduje biologický odpad i s bakteriemi
Obec podala ke kraji stanovisko, že se spalovnou nesouhlasí kvůli zvýšeným emisím pachových látek a také nevyjasněným nakládáním se zbytky po spalování. Také namítá, že zařízení odporuje platnému územnímu plánu.
Podle zástupců společnosti Mydlářka nehrozí obtěžování okolí zápachem, protože kotel zlikviduje dokonale biologický odpad i s bakteriemi. Přílepovská farma je jednou ze dvou odchoven prasat na jihu Čech, které provozuje tato firma. Mydlářka se zabývá rovněž produkcí slepic, kuřat a vajec. Ročně dodá na trh 16 tisíc tun vepřového masa.
Možné znečišťování okolí emisemi a zápachem budou teď v řízení EIA hodnotit nezávislí znalci. Vladislav Mikuláš z Přílepova k tomu upozorňuje, že naše zákony jsou pro takové poškozování životního prostředí nedokonalé. „Zakazují pod pokutou třeba spalování suché trávy na zahrádkách, ale už neřeší smog a emise z takových technologií, jako jsou kafilerie poblíž občanské zástavby,“ podivil se.