Turisté, kteří se chtějí vydat místy, kudy ve středověku putovali soumaři se solí z Podunají do Čech, už nemusejí v jednom úseku šlapat po krajnici frekventované silnice.
„Vimperská větev Zlaté stezky přichází do Čech na státní hranici, a to přímo na hraničním přechodu Strážný – Philippsreut. Právě její začátek dosud vedl po silnici I/4. Správa národního parku Šumava upravila terén, aby mohl být její první úsek v délce přes 300 metrů přesunutý na lesní stezku mimo tuto vytíženou komunikaci,“ vysvětlil Josef Štemberk ze správy šumavského parku.
Znamenalo to vyřezání náletových dřevin, posekání trav a křovin na trase křovinořezem. Do toho se pustili pracovníci parku ve spolupráci s městysem Strážný, na jehož správním území se stezka nachází.
„Ještě jsme sesbírali několik pytlů odpadků podél stezky, které sem létají z aut řítících se po hlavní silnici k hraničnímu přechodu. S tím nám pomohli studenti z Francie, kteří pravidelně tráví studijní stáž u správy parku,“ doplnil Štemberk.
Město Vimperk zajistilo přeznačení nového úseku od Klubu českých turistů. „Tím se podařilo odstranit jeden z nejnebezpečnějších úseků na turistických značených trasách,“ uvedl Karel Markvart z Klubu českých turistů.
Dalším vylepšením na trase mezi hraničním přechodem a Strážným byla obnova dřevěné lávky přes Řasnici v údolí za Obecním vrchem, která se nachází asi v polovině trasy.
„Jeřáb pomohl s odstraněním již hnijící, a tedy nestabilní klády. Tu nahradily nové kmeny, na které jsme nechali přibít modřínová prkna pro delší životnost mostku i bezpečnost turistů,“ upřesnil Štemberk.
Změna trasy, která není značenou cyklotrasou, a je tak určená jen pro pěší turisty, se už promítla i do aplikace Mapy.cz. Výlet už je také součástí aplikace do mobilů EPU, která láká turisty na méně známá, ale stejně půvabná místa po Česku.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz