Projekt za půl miliardy korun byl částečně hrazený z evropských dotací. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.
Obžalovaní z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie jsou dva písečtí podnikatelé a tři propojené firmy jako právnické osoby. Hrozí jim až deset let vězení a vrácení desítek milionů korun z dotací. Všichni se podíleli na stavbě v místě bývalých píseckých kasáren.
Zakladatel technologického parku je před soudem. Hrozí mu až deset let za podvod![]() |
Podezřením z manipulací s dotacemi se zabývali několik let policisté z Národní centrály organizovaného zločinu.
Všichni obvinění obžalobu odmítli a z dnešního jednání, kde padl rozsudek, se omluvili. Podle předsedy senátu Ondřeje Kubů dokazování nepotvrdilo, že by jednali podvodně. „Řetězec důkazů neobstál,“ uvedl Kubů.
Soudce při zdůvodnění rozsudku zároveň připustil, že některé operace vzájemně propojených firem, které se na stavbě podílely, byly podezřelé, ale to nestačilo na prokázání podvodu.
Na případ upozornil západočeský státní zástupce
Na podivné praktiky sice upozornil při jednání jeden ze svědků, ale to bylo k jistotě málo. Ohledně dokazování skutků uvedených v obžalobě zůstaly pochybnosti.
Zároveň Kubů připomněl, že pochybnosti zůstávají také na straně práce policistů v přípravném řízení. Po závěru jejich vyšetřování však nemohl státní zástupce konat jinak, než podat obžalobu.
Celý případ je výjimečný i tím, že obžalobu nepodalo jihočeské zastupitelství, ale západočeský státní zástupce Pavel Hajný, který na ní trvá. Celková žalovaná škoda se postupně snížila z 200 milionů korun ze státních a evropských dotačních fondů na zhruba 27 milionů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu může podle dnešního rozsudku soudně vymáhat čtyři miliony a ministerstvo financí 23 milionů korun. Jeden z obžalovaných Jaromír Grégr hned na úvod procesu namítl, že obžaloba je plná deformovaných skutečností, ale konečný výsledek projektu je skvělý.
Grégrova firma totiž nejprve stavbu technologického parku zahájila. Po třech letech ji majitel prodal a krátce na to společnost zkrachovala kvůli dluhům. Obžalovaný pak v roce 2013 dokončil v sousedství objekt jiný, s podobnou náplní.
Podílelo se na něm množství subdodavatelů. Ti tvořili podle Kubů řetězec organizovaných osob a týmů, na jejichž propojení nebylo nic závadného. Nepotvrdilo se, že některé zakázky byly nadhodnocené. Případem, který má tisíce stran spisu, se bude zabývat Vrchní soud v Praze.