Zatím je první vůz v Českých Budějovicích v testovacím režimu a pouze na několik týdnů. Po ukončení zkušebního provozu ještě poputuje na vyhodnocení do továrny v Plzni. Nejpozději v dubnu se ale vrátí zpět na jih Čech jako součást první dodávky čtrnácti trolejbusů této značky.
Přepraví až 115 cestujících, nabízejí plně nízkopodlažní přístup a díky bateriím také dojezd 12 kilometrů i mimo trolejové vedení. „Trolejbusy s bateriemi nám umožňují větší flexibilitu provozu a mají potenciál přinést ekologičtější městskou dopravu i tam, kde výstavba trolejí není reálná,“ zmínil ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš.
Celkem podnik nakoupí 35 těchto trolejbusů za bezmála 700 milionů korun. Po dodání všech 35 vozidel typu Škoda 33Tr bude mít dopravce více než 80 procent trolejbusů s bateriemi.
Tento typ už jezdí například v Teplicích. Dodávky pro České Budějovice má Škoda s dopravním podnikem naplánované na roky 2025 a 2026. „Tento kontrakt je pro nás velmi důležitý kvůli obnově vozového parku, zároveň je to také největší investice v historii dopravního podniku, která přinese našim cestujícím ty nejmodernější dopravní prostředky,“ uvedl Dolejš.
Vozidla Škoda 33Tr jsou 18metrové kloubové trolejbusy vybavené moderním informačním a odbavovacím systémem. Samozřejmostí je klimatizovaný interiér.
Vyřadí starší typy vozidel
Pro zvýšení bezpečnosti bude ve vozech instalovaný kamerový systém. „Jsme nesmírně rádi, že můžeme dále rozvíjet už tak pevné vztahy s Českými Budějovicemi – městem, které je domovem téměř šedesáti trolejbusů Škoda,“ doplnil už dříve Karel Majer, předseda představenstva Škoda Electric ve Škoda Group.
Budějovický dopravní podnik zajišťuje obslužnost městské hromadné dopravy v krajském městě a patnácti přilehlých obcích, a to na celkem 23 trolejbusových a autobusových linkách. V roce 2023 je lidé využili až pro 52 milionů cest. Dopravce má přes čtyři stovky stálých zaměstnanců.
Nákup 35 takzvaných parciálních trolejbusů umožnily dotace z výzev Integrovaného regionálního operačního programu. Investici tak bude až do výše 70 procent výdajů spolufinancovat Evropská unie.
Cestující vozily trolejbusy v Budějovicích už od roku 1909 do 1. světové války, znovu pak mezi lety 1948 až 1971. Aktuální éru MHD na elektrický pohon zahájil dopravní podnik v roce 1991 právě s trolejbusy značky Škoda.
Moderní trolejbusy 33Tr nahradí zejména vozidla typu 15Tr, která provoz v 90. letech zahajovala, a novější 15TrM, která jezdí od roku 2002. Přídavnými bateriemi nebylo vybavených ještě ani 30 trolejbusů typu 25Tr Irisbus. Nové vozy proto částečně nahradí i tento nejpočetnější typ vozidel, který dopravní podnik zaváděl do provozu v letech 2005 až 2012.