Kraj chystá úpravy v zásadách územního rozvoje, navrhl lokality pro solární parky - regiony.impuls.cz

Kraj chystá úpravy v zásadách územního rozvoje, navrhl lokality pro solární parky

  16:24
Rozpaky i naděje. Smíšené pocity vyvolaly u účastníků jednání kolem změny krajského územního plánu vztahující se k novým požadavkům na ochranu životního prostředí. Spokojení odešli zástupci spolků, naopak zklamané jsou některé obce, na jejichž území plánují investoři obnovitelné zdroje energie, hlavně nové fotovoltaické elektrárny.

Návrh změny č. 10 Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje (ZÚR) reguluje místa pro novou hospodářskou a rekreační výstavbu se zřetelem na klimatické změny způsobující sucho a úbytek vody. Vše bude v souladu se zásadami Evropské unie, k nimž se Česko připojilo téměř před dvaceti lety.

„Pozdě, ale přece. Změnu vítáme,“ komentovala veřejné představení dokumentu například Blanka Lavičková z lipenského Spolku chatová oblast Hrdoňov.

Referendum ve Strmilově

Obyvatelé Strmilova na Jindřichohradecku odmítli větrné elektrárny na území města. V referendu bylo proti jejich výstavbě 466 z celkových 649 odevzdaných hlasů, je tedy platné a jeho rozhodnutí závazné. Zájem o budování větrníků u Strmilova projevily dvě firmy, lidé podepisovali proti stavbě petici. Referenda se zúčastnilo 56,7 procenta z 1 144 oprávněných voličů. Platných bylo 638 z 649 odevzdaných hlasů.

Zdroj: ČTK

Podobně hodnotí dokument i Pavla Setničková, která vede spolek Lipensko pro život. Ten vystupuje proti mohutné rekreační zástavbě a rozšiřování Skiareálu Lipno. Jeho poslední petici, namířenou proti dalším sjezdovkám na území od Lipna nad Vltavou po Loučovice, podepsalo více než 2 300 lidí. Na jejich rizikovost vzhledem ke změnám klimatu upozorňuje i Adaptační strategie Jihočeského kraje.

Krajinu kolem Lipna a Orlíku hodnotí návrh změny ZÚR jako území s cenným přírodním bohatstvím, kde by se spíš než stavby rekreačních satelitů měly více využívat místní usedlosti a stávající chatové oblasti. Podle analýzy se musí víc chránit břehy vodních nádrží a zachovávat mozaika členité krajiny. Snahy o navýšení kapacity rekreačních ploch se musí proto minimalizovat. ZÚR jsou důležité pro místní územní plány a jejich změny.

Podle vedoucí oddělení regionálního rozvoje kraje Věry Třískové, nemá být tento návrh chápaný jako zastavení rozvoje, ale jako dokument zohledňující nádhernou jihočeskou krajinu. Dana Fialová z oddělení územního plánování upozornila, že stávající územní plány obcí tuto hodnotu často opomíjely a měly by se aktualizovat podle ZÚR.

Více obnovitelných zdrojů

Návrh změny ZÚR se podrobně zabývá lokalitami vhodnými pro obnovitelné zdroje energie. Podle něj nemají tyto stavby zasahovat do chráněných přírodních oblastí. Ačkoliv území s ochranou se rozkládají na třetině rozlohy Jihočeského kraje, je podle posudku vhodných míst stále dost. Odhadem až padesát procent území.

Změna doporučuje zařadit do vhodných ploch pro budoucí fotovoltaické elektrárny místa, o která už projevili zájem investoři. Například Dynín, Ševětín a Drahotěšice na Českobudějovicku. Také Protivín a Touškov, část Mirovic na Písecku. Některé ze jmenovaných měst a obcí už mají solární parky ve svých územních plánech, u jiných je obyvatelé odmítají.

V Mirovicích kvůli záměru vznikla petice, letos v září dokonce referendum. Podle starosty Josefa Vejšického se město změnami ZÚR dostává do rozporu s přáním obyvatel. V referendu totiž odmítlo solární park devadesát procent hlasujících.

Fotovoltaikám hrozí kvůli vládě krach, tvrdí experti. Solární baroni jsou mýtus

„Po jednání s obyvateli už investor několikrát plochu elektrárny mírně zmenšil, ale pořád je blízko naší zástavby. Výsledek referenda je závazný pro zastupitele, ale ZÚR budou nadřazeny. K návrhu zašleme námitky a poradíme se s právníky,“ uvedl Vejšický.

Mirovice právě tvoří nový územní plán, ten starý s fotovoltaickou elektrárnou nepočítá. Ta, kterou chystá investor na soukromém pozemku, má mít rozlohu 54 hektarů. Její okraj bude vzdálený jen 150 metrů od prvních domů. Návrh změny ZÚR k projektu uvádí, že jde o oslabené a nestabilní území.

Podle vedoucího odboru regionálního rozvoje a územního plánování krajského úřadu Petra Hornáta po vypořádání všech připomínek dostanou ZÚR ke schválení krajští zastupitelé. Původní dokument, který se tak podrobně nezabýval ochranou životního prostředí, schválili v roce 2022.