Vědci zkoumají populaci candáta v Lipně, ten je pro rybáře nejzajímavější

  8:56
Jihočeští vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC) minulý týden zkoumali ryby v lipenské přehradě. Pro hydrobiologický průzkum využili moderní odlovné techniky. Jeho cílem bude tentokrát zhodnocení celkové populace ryb a zjištění stavu a vývoje populace candáta.

Hydrobiologové zkoumali ryby na Lipně. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Candát je pro řadu rybářů nejzajímavějším druhem jezera z pohledu sportovního rybolovu. Do roku 2000 byla lipenská nádrž velmi bohatá na candáta a na jeho potravní druhy, ale v tomto století výrazně zchudla,“ vysvětluje vědecký pracovník Hydrobiologického ústavu BC Jan Kubečka.

Průzkumy v uplynulých letech nicméně naznačily, že by se podmínky pro život a množení candáta mohly zlepšovat. Zrychlil se mimo jiné i jeho růst.

Přes tyto signály však populace candáta dále klesala a Český rybářský svaz proto přikročil k ochranným opatřením, mezi něž patří zákaz lovu na nástražnou rybku menší než 20 centimetrů a zvýšení nejmenší lovné míry na 50 centimetrů.

Zodpovědět příčiny vývoje jednotlivých populací není pro odborníky možné bez dlouhodobého sledování všech důležitých zapojených členů systému, jako jsou řasy, bezobratlí či nedravé a dravé ryby. Vědci populaci v nádrži podrobně monitorují už od roku 2008, tentokrát se na Lipno vypravila dvacítka z nich a zaměřila se na celou plochu jezera od přítoku až k hrázi.

12. dubna 2024

Po důkladné analýze stavu v Lipně a potravní základny candáta pak navrhnou doporučení pro hospodaření v této lokalitě. Mezi ně patří úpravy pravidel rybolovu, návrhy vysazování ryb či výpočty očekávané produkce s tím, aby se podařilo dosáhnout trvale udržitelného výnosu a zachování ekologicky vyváženého stavu v nádrži.

Komplexní průzkum se však nesoustředil pouze na candáta. Odborníci podle evropských certifikovaných norem analyzovali celkové složení takzvané rybí obsádky včetně potravní základny nedravých ryb a plůdkových společenstev.