Kolem Strmilova hodně fouká, místní však plánované větrné elektrárny odmítají

  13:22
V okolí Strmilova na Jindřichohradecku chtějí dvě firmy stavět větrné elektrárny. Zastupitelé už s jednou uzavřeli smlouvu o spolupráci, ale zároveň je na dnešním jednání čeká debata nad peticí odpůrců chystaných větrníků, kterou podepsalo přes tisíc lidí.

Hned dva investoři mají zájem o vybudování větrných elektráren u Strmilova na Jindřichohradecku. Zastupitelé s jedním uzavřeli smlouvu o spolupráci, s druhým budou v nejbližší době jednat. Zároveň čelí petici, ve které lidé jejich postup odsuzují a varují před unáhlenými závazky.

Dnes od 18 hodin ji budou zastupitelé probírat na svém jednání. Městečko se zhruba 1 400 obyvateli leží v lokalitě, kde je podle odborníků vysoký větrný potenciál.

Snaha investorů podporovaná vládou stavět větrné elektrárny se stává v poslední době pastí pro vedení obcí. Pokud zastupitelé s projekty souhlasí, čelí kritice od části obyvatel, kteří je podezřívají z netransparentních dohod a utajování záměrů. Petice už má přes tisíc podpisů.

„Nelíbí se nám, že vedení města jedná s investory skoro utajeně a neuvědomuje si, že komunální politici podepisují závazky, které jsou právně na vodě. Měl by jim v tom pomoci kraj,“ myslí si obyvatel Strmilova a zakladatel petičního výboru Martin Poljak.

Jaké firmy
chtějí stavět
u Strmilova

Jipocar sdružuje firmy vlastněné rodinou automobilového závodníka a účastníka Rallye Dakar Martina Prokopa z Jihlavy.

Meridian Nová Energie (MNE) je nadnárodní společnost s německým kapitálem působící po celé Evropě. Větrníky chtěla stavět i u Dolního Dvořiště.

Vedení města se totiž rozhodlo podobně jako nedávno obec Dolní Dvořiště řešit smlouvu o spolupráci s německou společností Meridian Nová Energie (MNE), která se zajímá se o místo pro stavbu větrníků, vyloženě přes zastupitele. Komunální politici z Dvořiště ji odmítli, Strmilovští ji podepsali. Teď mají podepsat další s českou firmou Jipocar Power.

Starosta Strmilova Martin Novák (SNK Občané Strmilovska) je přesvědčený, že zastupitelé k takovému rozhodnutí mají potřebné kompetence a kritici se nakonec s větrníky smíří. Odmítá zároveň obvinění z utajování záměrů. Podle něj vychází trend stavět větrné elektrárny od vlády a od programu Evropské unie, což vysvětloval před měsícem v místním Zpravodaji.

„Na jaře příštího roku se výrazně změní legislativa ke stavbám těchto elektráren. Přípravné řízení se zkrátí a tyto projekty budou brané jako stavby ve veřejném zájmu,“ varuje Novák.

Podle něj to znamená, že se role obcí zmenší a naděje na kompenzace velké jako dnes se mohou snížit. V podepsané smlouvě s MNE má město záruku, že dostane jednorázově milion korun za jeden stožár a potom za další 130 tisíc korun ročně. Jipocar dokonce nabízí ročně 250 tisíc korun. MNE si vybralo lokalitu tři kilometry severně od města u České Olešné, druhý zájemce tři kilometry jižně odtud v lokalitě kolem Jiterského rybníku. Mluví se o šesti stožárech u jedné elektrárny.

Oslovili poslance i senátora

Vedení obcí nabízejí potencionální investoři předem smlouvy o spolupráci, ve kterých se zastupitelé zavazují, že za určité jednorázové a pravidelné finanční kompenzace jim stavby věrných turbín umožní. Ty mají v krajině zůstat minimálně 25 let. K projektům však musí obce upravit územní plány.

Návrhy jejich změn ale může zastavit veřejnost. V případě jejich zamítnutí a tím nedodržení smlouvy o spolupráci tak hrozí obcím žaloby kvůli zmařeným investicím, což vyvolá složité právní kauzy. Změny obecních územních plánů se týkají podle právníků i krajského plánu územního rozvoje, což už není pouze záležitostí místních samospráv.

24. června 2024

Podle Poljaka postupují někteří investoři větrných elektráren chytře. Zastupitele menších obcí, jež nemají na právníky, si snadno takovými smlouvami zavazují. Férověji a transparentněji postupuje při takových záměrech třeba ČEZ. Záměry by se měly podle něj nejprve řešit veřejnou diskusí.

Petiční výbor ve Strmilově už k problému oslovil místopředsedu poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) nebo senátora Jaroslava Chalupského (Svobodní). Oba působí také na Jindřichohradecku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz