Do architektonické soutěže na školku ve Vimperku se přihlásilo 70 zájemců

  9:52
Na jihu Čech není zvykem, aby se před stavbou školky či školy uspořádala architektonická soutěž. Ve Vimperku na Prachaticku se rozhodli pro tuto cestu a přihlásilo se sedmdesát zájemců. Zástupci města s odborníky tak měli z čeho vybírat. Zvítězil švýcarský ateliér Amont. Autorem návrhu je architekt Logan Amont.

Architektonickou soutěž na návrh podoby školky ve Vimperku vyhrál Atelier Amont. | foto: Atelier Amont

„Cílem byl návrh řešení nové mateřské školky vedle sportovního areálu u zimního stadionu. Kapacita stávajících MŠ je nedostatečná a požadavky na stavby předškolního vzdělávání se stále vyvíjejí,“ upozornila starostka Vimperka Jaroslava Martanová.

Nyní budou zástupci radnice jednat s oceněnými týmy o dalším postupu. „Tak abychom získali projekt a do roku 2026 mohli začít se stavbou,“ pokračovala starostka.

Očekává, že by se městu mohlo podařit získat také dotaci, která by pokryla zpracování projektu i samotné budování školky. Náklady jsou odhadnuté na 100 milionů korun.

V hodnoticí komisi soutěže byly například i ředitelky současných vimperských MŠ Kateřina Vladyková a Ladislava Slavíková a dále architekti Jakub Našinec či Milada Hejdová.

„Šlo o vůbec první architektonickou soutěž na školku v Jihočeském kraji od roku 1989 a zatím zcela naplnila naše očekávání v možnosti vybrat si kvalitní řešení,“ zdůraznil vimperský městský architekt René Dlesk. Komise posuzovala návrhy z hlediska technického, provozního a krajinářského.

Na druhém místě skončil návrh studia CollColl / Bauhanz a na třetím ateliéru AXXI. Odměnu získali ještě autoři dalších tří návrhů.

Porota u toho vítězného ocenila, že dobře zapadá mezi zimní stadion, sportovní areál a zahrádkářskou kolonii. „Použité materiály odpovídají požadavkům na estetické i funkční řešení dřevostavby, které se ve dvou odlišných formách propisuje v exteriéru a interiéru. Tento základní koncept doplňují oplechované střešní světlíky a textilní markýzy. Zelená střecha umožňuje umístění fotovoltaických panelů,“ popsal Miroslav Vodák, sekretář soutěže.

Krajinářské řešení předprostoru pracuje se stávajícím stromořadím. A zahrada školky je koncipována tak, že ji bude možné do budoucna dál rozvíjet.

Město na přípravě soutěže spolupracovalo s Českou komorou architektů a platformou CBArchitektura. Zároveň už požádalo ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci, která by měla pokrýt polovinu soutěžních cen. Soutěžní návrhy radnice představí veřejnosti 2. května na výstavě a dále pak na webu města.

Autor: