Vodáci na Vltavě využijí prodloužený víkend, provedou je nové říční mapy

  7:06
Kempaři u Vltavy na jihu Čech postavili nová hřiště, mají i místa pro karavanisty. O prodlouženém víkendu čekají nápor. Za šestimístný raft pro jednodenní plavbu zaplatí zájemci přibližně 1 600 korun. Nocleh v kempu stojí většinou necelé dvě stovky.

Vodáci sjíždějí začátkem července řeku Vltavu v Českém Krumlově. | foto: MAFRA

Zatímco se kormidelník snaží vyvést loď z peřejí, háček se namísto hlášení číhajících kamenů klidně dál opaluje. I tak často vypadá splouvání jihočeských řek. Vodácká sezona se přesouvá do hlavní části a začátkem prázdnin zaplňuje Vltavu, Otavu i Lužnici více plavidel.

„Červen byl slabší, kvůli počasí si lidé výlety rozmýšleli. Dá se říct, že sezona začala teď, na prodloužený víkend,“ sleduje situaci na Vltavě Jan Straka z půjčovny lodí a sítě vodáckých kempů Ingetour. Podle rezervací očekává půjčovna ve Vyšším Brodě, odkud většina vltavských lodí vyplouvá, o nadcházejícím víkendu větší nápor.

Dostatek objednávek má i po zbytek letních měsíců. „Lodí máme pořád dost, ale vždycky je lepší rezervace. Máme pak lepší představu o tom, kolik lidí nám projde loděnicí. Doporučujeme ji i kvůli rychlejšímu odbavení. Když si ale přijde rodina pro jeden raft, jsme jim ho schopni dát rovnou,“ říká Straka.

Za šestimístný raft pro jednodenní plavbu zaplatí zájemci přibližně 1 600 korun. „Je to stabilní loď, která se hodí pro úplné začátečníky. Je tam nízké nebezpečí, že by se na jezu něco stalo. Vltava je celkově pro začátečníky vhodná řeka a na raftu obzvlášť. Řeku ale musí vodák respektovat vždycky,“ připomíná.

Cena za jednu noc ve vodáckém kempu

VLTAVA

Rožmberk nad Vltavou, 180 Kč, kemprozmberk.cz

Branná, 190 Kč, kanak.cz

U Fíka, Nahořany, 190 Kč, ingetour.cz/kempy/kemp-u-fika-branna

Viking, 150 Kč, kempviking.cz

Na Pískárně, 180 Kč, kempnapiskarne.cz

Vltavan, 210 Kč, ingetour.cz/kempy/cesky-krumlov-vltavan

Koruna, 180 Kč, kempkoruna.cz

U Kelta, 190 Kč, ukelta.cz

OTAVA

Katovice, Otavský ráj, 120 Kč, otavskyraj.cz

Podskalí, 120 Kč, podskali.net

Slaník, od 100 Kč, vodacky-kemp.eu

Štěkeň, od 100 Kč, vodacky-kemp.eu

LUŽNICE

Tušť, 125 Kč, kemp-tust.cz

Vodácká základna, 105 Kč, vzluznice.cz

Majdalena, 80 Kč, kempmajdalena.cz

Mláka, 80 Kč, kempmlaka.cz

Lužnice, 80 Kč, kempluznice.cz

Pozn.: Ceny jsou včetně rekreačního poplatku.

Letošní novinkou, která ulehčí překonání jezu v Boršově nad Vltavou, je nová propust. Díky takzvané šupně mohou vodáci jez sjet namísto dosavadního přenášení kanoí po břehu. Žádná jiná změna by sportovce ani rekreanty neměla na řece zaskočit.

Řadu vylepšení naopak připravili provozovatelé kempů. To v Branné u Nahořan se týká především rodin s dětmi. „Máme čtyři nová hřiště. Jedno funguje jako lanové překážkové centrum podobné tomu v Království lesa na Lipně. Jeho součástí jsou dvě lanovky pro děti a herní mikádo z akátového dřeva. Kromě toho jsme se věnovali i údržbě celého areálu,“ hlásí mluvčí kempu Branná Václav Novák. Přespání tam nabízí v chatkách, stanech nebo týpí. Od loňska je v kempu dostatek prostoru i pro karavanisty.

Zatímco vltavské kempy naplňují ubytovací kapacity, situace na dolní Otavě na Strakonicku je mnohem klidnější. „Otava je typická tím, že většina lidí začíná v Sušici a spodní část řeky navštěvuje maximálně dvacet procent lidí. Tím pádem ve Slaníku nebo Štěkni nikdy není naplněná kapacita,“ objasňuje provozovatel otavských kempů Martin Krejčí.

Cena noclehu se různí podle nároků na pohodlí. Začíná na sto korunách. „Čím větší komfort, tím vyšší cena. Dovolená na vodě může klidně stát jako týden v Chorvatsku, ale taky nemusí. V tom je kouzlo české vody, že je pro každého,“ míní Krejčí.

Podle něj už neplatí, že nejvíce vodáků přijíždí na Otavu ve svátky. „Poslední roky se ten rozdíl stírá. Více lidí jezdí ještě před nimi, aby se vyhnuli davům. Doporučil bych, aby lidé využili víkendu po svátcích, tam zaznamenáme útlum o čtyřicet procent,“ radí.

Na méně frekventované řeky cílí rovněž Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR), která právě finišuje vodácké mapy pro Otavu a Lužnici. Navážou na mapu pro Vltavu z minulého roku. „Lidé se v nich dozvědí praktické informace. Najdou tam umístění tábořišť, místa první pomoci i to, po jaké straně řeky jsou různé kempy. Všechny mapy budou ke stažení na našem webu,“ přiblížil ředitel JCCR Petr Soukup.

5. srpna 2023

Autor: