Lipno II funguje na Českokrumlovsku a Kořensko nedaleko Týna nad Vltavou na Českobudějovicku.
Práce na obou elektrárnách potrvají dva roky. Akci s celkovými náklady přes 200 milionů korun zahájil ČEZ vypsáním výběrových řízení na dodavatele, která finišují. Vítězové budou známí do konce prvního pololetí.
„Díky kompletní výměně turbín, generátorů a řídicích systémů bude provoz obou bezemisních zdrojů bezpečnější, ekologičtější a efektivnější,“ upozornil mluvčí ČEZu Marek Sviták.
Tajemství přehrad: Pod hráz Lipna se vejde svatovítská katedrála![]() |
Pro Kořensko to bude největší modernizace za 32 let provozu, v případě elektrárny Lipno II přezdívané malé Lipno půjde dokonce o nejrozsáhlejší omlazovací kúru po 69 letech spolehlivého provozu.
Elektřina pro 200 tisíc domácností
Elektrárny Vltavské kaskády jsou pro ČEZ hodně důležité. „Díky investicím přes 1,5 miliardy korun jsme v posledních letech zmodernizovali více než polovinu soustrojí vltavských elektráren. Aplikace nejnovější vědecké poznatky nám umožnili zvýšit bezpečnost a efektivitu výroby a prodloužit život elektráren o desítky let. Na Vltavě jsme zmodernizovali Lipno I, Kamýk, Slapy a Vrané, které loni vyrobily elektřinu pro 200 tisíc domácností. V dalších letech dokončíme také obnovu Hněvkovic a zmodernizujeme Štěchovice a Orlík,“ vyjmenoval člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina.
Lipno II i Kořensko mají na kaskádě různé role. Lipno II má jedno soustrojí o výkonu 1,5 MW a díky nádrži o objemu 1,68 milionu kubíků zajišťuje vyrovnávání průtoku z velké elektrárny Lipno I. Kořensko s dvěma soustrojími a celkovým výkonem 3,8 MW leží u Jaderné elektrárny Temelín a zpracovává přirozený průtok Vltavy pod soutokem s Lužnicí.
„Na obou vyměníme turbíny, instalujeme nové generátory a řídicí systémy, snížíme vlastní spotřebu a díky snížení olejových náplní v nové vysokotlaké hydraulice bude provoz ekologičtější. Obě elektrárny po modernizaci vyrobí ze stejného objemu vody navíc další tisíce MWh elektřiny ročně, a to díky zvýšení efektivity soustrojí,“ vysvětlil ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Elektrárna Kořensko vyrobila z temelínské odpadní vody 2101 MWh![]() |
Lipno I prošla komplexní modernizací obou 69,5MW soustrojí už v letech 2012-17. Investice za 400 milionů korun znamenala růst efektivity výroby o cca čtyři procenta.
„Lipno I je tak schopná najet do 150 vteřin na plný výkon a přispívat k regulaci energetické sítě. Věříme, že podobně omládne i Lipno II, které v loňském roce svou výrobou pokrylo spotřebu více než 1 600 jihočeských domácností,“ doplňuje Martin Sobolík, vedoucí provozu vodních elektráren Lipno I, II.
ČEZ celkově pracuje na největší modernizační akci v historii české hydroenergetiky. Při ní za posledních 15 let za více než 4,5 miliard korun modernizoval soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách (např. Lipně, Dlouhých stráních, Slapech, Kamýku, Mohelnu, Dalešicích atd.). Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tedy zhruba 75 procent výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.