Nový web naplánuje cyklistům u Lipna výlety i s občerstvením a servisem

  9:22
Nová webová stránka KolemKolem.info pomáhá cyklistům s plánováním výletů v okolí lipenské přehrady. Autorem projektu je Vít Bechynský. Zapojily se do něj také Vyšší Brod, Loučovice, Lipno nad Vltavou a Frymburk. Okruhy, které jsou v nabídce, byly vyznačeny díky znalostem místních cyklistů.

Cestu podél břehů lipenské přehrady si užijí rodiny s dětmi. | foto: Lipno servis

Auto necháte na velkém parkovišti na okraji Lipna nad Vltavou u dolní stanice lanovky Lipno Express, kterou se vyvezete na vrchol Kramolína. Z něj se spustíte po oblíbeném singletracku, což je přes pět kilometrů dlouhá stezka lesem zpestřená o hupy, můstky či klopené zatáčky.

Skončíte u dolní stanice lanovky Promenádní a budete pokračovat polní a později asfaltovou cestou k osadě Kyselov. Tam se stočíte na cyklotrasu, po níž budete klesat až k Vltavě, k rozcestí Pod Čertovou stěnou. Pak dojedete do Vyššího Brodu, kde se napojíte na nedávno otevřenou cyklostezku, a přes Loučovice se vrátíte do Lipna. Nebo můžete využít vlak. Pokud celý okruh ujedete na kole, budete mít v nohách 23 kilometrů.

Trasu můžete kontrolovat v mobilu, nebo si ji stáhnete do chytrých hodinek, takže nezabloudíte. Tak vypadá ukázkový výlet cyklistů, kteří využijí nový projekt nazvaný KolemKolem. Jeho autorem je Vít Bechynský, jenž chtěl vytvořit web, co kolařům na Lipensku usnadní plánování tras.

„Když se chystám na dovolenou s koly tam, kde to neznám, sedím před cestou u mobilu nebo počítače a snažím se plánovat výlety. Zabere to dost času a stejně nevíte přesně, jaký povrch vás potom čeká nebo jestli je tam občerstvení. Proto jsme web vymýšleli tak, aby tohle všechno odpadlo,“ vysvětlil Bechynský.

Pro cyklisty to znamená, že na webové stránce zadají požadavky na svůj výlet a dostanou na výběr z několika tras. Do projektu se zapojily Vyšší Brod, Loučovice, Lipno nad Vltavou a Frymburk a v okolí těchto obcí jsou okruhy vytyčené.

„Na trase jsou vyznačená i zajímavá místa, která stojí za zastávku, nebo restaurace a kavárny, kde se můžete občerstvit,“ upřesnil Bechynský a dodal, že nechybí ani informace o povrchu, po němž se budou cyklisté pohybovat, kolik ujedou kilometrů, jaké je čeká převýšení a jak dlouho jim bude výlet trvat.

Zařadili vlaky i lanovky

Dalším bonusem jsou body technické podpory, které jsou na trasách vyznačené. Mezi ně se řadí servis, venkovní nářadí, nabíječka nebo jen místo, kde jsou cyklisté vítáni a s problémem pomohou. Zájemci si mohou volit obtížnost trasy nebo pro jaký typ bicyklu je výlet vhodný, takže cyklista na silničním kole se nemusí bát, že ho překvapí lesní pěšina s kořeny.

„A zároveň jsme při plánování okruhů využívali toho, že se cyklisté mohou svézt vlakem, přívozem nebo lanovkou,“ doplnil Bechynský.

Trasy pro web pomáhali vymýšlet místní cyklisté, kteří mají krajinu projetou křížem krážem, a dokázali vyznačit okruhy, co turisty zavedou nejen k tradičním atraktivním cílům Lipenska, ale i na místa, kam by se sami od sebe nevydali.

Jedním z trasérů byl Libor Růžek. „Já jsem se podílel hlavně na výletech u Loučovic. Jejich okolí má výhodu, že se tu dají vymyslet okruhy všech obtížností i vzdáleností od 10 po 50 kilometrů,“ popsal nadšený cyklista a zastupitel Loučovic.

Přidal několik míst, která mohou cyklisté v okolí navštívit – vrch Vyklestilka se skalními útvary, bývalá ves Kapličky, kde stávala hláska, která sloužila jako rozhledna. Tu Loučovičtí plánují znovu postavit. Nebo Medvědí hora, z níž jsou krásné výhledy na Lipno. „Jsou to místa, kudy dřív vedlo hraniční pásmo a kam se řadu let nesmělo,“ připomněl Růžek blízkost hranice s Rakouskem.

Autor: