Obžalovaný dvaačtyřicetiletý Vladimír Kettner, kterého před senát přivedla eskorta z vazby, na radu obhájce navrhl dohodu o uznání viny a soud ji přijal. Kettnerovi hrozilo za obecné ohrožení osm až 15 let vězení a dohoda mu jako recidivistovi trest snížila. V minulosti už totiž podobné trestné činy spáchal.
Za poškozené se hlavního líčení účastnil majitel farmy Pavel Štěpánek. Státní zástupce Jaroslav Klůfa uvedl, že zapálení usedlosti nebyl od obžalovaného žádný výjimečný exces. Ničení cizího majetku se dopustil opakovaně a z pomstychtivosti.
„Projevuji lítost, šlo o nedbalost,“ prohlásil v úvodu obžalovaný. Nakonec souhlasil s obžalobou, která ho vinila z úmyslného jednání. Státní zástupce i soud dohodu přijali.
Kettner původně odmítl vypovídat. Podrobněji se vyjádřil až v závěrečné řeči, kdy reagoval na nařčení z rasismu, s nímž přišel Štěpánek. Ten popsal, že dříve Kettnera neznal a přijal ho na inzerát jako brigádníka, zprvu si rozuměli. Problém však začalo dělat Kettnerovo pití a nakonec zjevné pohrdání novým šéfem.
„Důležitá je totiž otázka motivu. Když zjistil, že na farmě mám galerii s výstavou k Izraeli, najednou se změnil a začal škodit. Má na ruce vytetovaný znak SS a od jeho matky jsem se dověděl, že nenávidí židy,“ vysvětloval Štěpánek, bývalý fotograf židovského původu.
Obžalovaný vylíčil těžké dětství
Podle Štěpánka od té doby obžalovaný poškozoval zařízení farmy a prováděl různé sabotáže. Jeho msta vyvrcholila loni 18. června, kdy podpálil část farmy. Dle obžaloby vznikl oheň večer u vchodu do přístavku stodoly a rozšířil se postupně na několik hospodářských objektů včetně části penzionu. Shořely i zemědělské stroje, krmivo a palivové dřevo. Žháře usvědčily záběry bezpečnostních kamer.
Rasistickými motivy se soud nezabýval. Konstatoval jen, že obžalovaný byl už pro podobné skutky trestaný. V závěrečné řeči Kettner vylíčil, jak prožíval těžké dětství s otcem alkoholikem a prostopášnou matkou. Vychovávali jej babička s dědou, židy prý neodsuzuje.
„Chtěl jsem jen pracovat, ale pan Štěpánek falšoval faktury a vykořisťoval zaměstnance. Nechtěl jsem se mu mstít, způsobená škoda je trest pro nás všechny,“ vysvětlil na závěr obžalovaný.
Farmu poničil požár, který založil brigádník. Měl neshody s majitelem |
Soud ho nakonec poslal do vězení se zvýšenou ostrahou a uložil mu náhradu škody, jejíž výši odhadli znalci. S dalšími nároky odkázal krajský soud majitele Štěpánka na občanskoprávní soud. Podle poškozeného přesahuje reálná škoda 20 milionů korun. Částka je nižší díky záchranářským pracím jeho a přátel, kteří mu pomohli farmu rychle obnovit. V jiném případě by utrpěla i chovaná zvířata.
„Soud přijal dohodu o vině a má za to, že jednání se obžalovaný dopustil. Za přitěžující máme okolnosti, že poměrně nedávno poškozoval zapálením i majetek jiných lidí, jednal ze msty a nevyjádřil upřímnou lítost. Naopak prohlášením o vině přispěl k rychlejšímu řízení,“ shrnul předseda senátu Jaromír Hájek.
Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu k odvolání proti výši trestu. Právě výše trestu je podle Pavla Štěpánka problematická. Má obavy z další msty po jeho vykonání. To může být i po dvou třetinách. Podotkl, že kdyby Kettner dostal delší trest, žilo by se mu klidněji.
Štěpánek původem z Ostravska buduje a provozuje bio farmu Slunečná u Želnavy na Lipensku od roku 1995. Je původním povoláním fotograf, miluje umění a zve k sobě návštěvníky z celého světa, mimo jiné i z Izraele. Je členem židovské obce, studoval teologii a jak se vyjádřil, bůh je u něj na prvním místě.