Právě kvůli blížící se velké vodě urychlil před nedávnem zavedení této mobilní aplikace (dříve byla známá jako Mobilní rozhlas) Jihomoravský kraj. Spustil ho o pár dní dříve, než plánoval, a během „povodňového“ víkendu v polovině září nabral téměř tři tisíce nových uživatelů. Mohl s nimi komunikovat prostřednictvím aplikace, hlasových zpráv, e-mailů i SMS.
„Spolu s ostatními komunikačními kanály sehrál důležitou roli v informování obyvatel. Díky němu jsme mohli efektivně informovat o uzavírkách silnic a mostů, objízdných trasách a dalších změnách v dopravě,“ informuje Alena Knotková, mluvčí Jihomoravského kraje.
Jen dobře informovaný občan jedná systémově, říká autor chytrého rozhlasu![]() |
Aplikace tehdy odkazovala obyvatele při jejich snaze získat informace na Správu a údržbu silnic, dopravce Kordis nebo Jihomoravské dobrovolnické centrum. „Navíc jsme sdíleli výsledky povodňových komisí, čímž jsme se snažili zvýšit informovanost obyvatel a přispět k jejich bezpečnosti, ať už uklidněním, nebo zvýšením pozornosti tam, kde to bylo třeba,“ bilancuje Knotková.
58 procentsamospráv v regionu používá chytrou komunikaci s občany. |
Provozovatelé systému Munipolis vyzdvihují fungování třeba u městské části Brno-jih, Vyškova, Blanska nebo Znojma, kde už mají delší praxi. Druhé největší město kraje takto lidem dávkuje pravidelné newslettery, časté ankety, participativní rozpočty i kvantum kultury. I tady ho považují za velice užitečný.
„Každý může odebírat, co potřebuje a co ho zajímá. Velice oblíbená je možnost oznamování blokového čištění, kde si občané mohou navolit až tři ulice, o nichž jim je zasíláno upozornění. Hojně jej využíváme i při náhlých odstávkách vody nebo elektřiny, kdy cíleně na postiženou ulici rozešleme ihned SMS zprávy. Krizové zprávy jako u povodní posíláme všem,“ líčí za město Lenka Pikartová.
Jak přežít v Brně? Aplikace umí poradit s dopravou, hladem i mluvením![]() |
Kdo se dokonce svými připomínkami zasloužil o vylepšení systému Munipolis, je Kuřim na Brněnsku. Konkrétně podkategorie s podněty, kterou město považuje za nejdůležitější. „Chtěli jsme, aby to bylo pro občany co nejjednodušší, prakticky na jeden klik. Typicky jde o problémy se zelení, výmoly, vyvrácené značky, poničené dětské hřiště, nesvítící světlo. Do 24 hodin dostane člověk odpověď a pak s podnětem dál pracujeme. Dostáváme jich desítky týdně,“ pochvaluje si místostarosta Jan Vlček (nez.).
Se systémem Munipolis začali v Kuřimi zhruba před rokem, vylepšená verze funguje od jara, jedenáctitisícové město má dnes asi tisíc uživatelů. Používá ho na ankety i participaci.
Vyškov zase jeho prostřednictvím vytváří newslettery a každotýdenní přehled kulturních akcí. A taky pracuje s podněty, kde jsou zapojeny všechny důležité složky, jako je městská policie nebo technické služby. Radnic v systému navíc pořád přibývá, nováčky v chytré komunikaci jsou Moravský Krumlov, zmíněné Brno-jih nebo Šitbořice.
Mimo signál postaru s tlampačem
Vedle systému Munipolis mohou Jihomoravané využívat také aplikace Záchranka nebo Krizport. Byť tato online komunikace působí bezchybně multifunkčně, má jedno zásadní minus – je závislá na elektřině. Během povodní bylo v zemi mnoho míst, kde ji hodně dlouho neměli, stejně jako mobilní signál a informace. „Jsme jen doplněk, který nemůže zcela nahradit běžné systémy varování,“ vysvětluje zakladatel systému Ondřej Švrček.
Aplikace Záchranka upozorní Brňany na velký požár, smog či havárii |
„V krizi je třeba využívat maximum dostupných kanálů, aby byla šance na doručení důležitých informací co nejvyšší. Na druhou stranu – systémy Munipolis jako takové je možné obsluhovat i vzdáleně a administrátor v podstatě okamžitě pozná, že zprávy se k příjemcům kvůli výpadkům signálu nedostávají, a ví tedy, že se musí spolehnout třeba na lokální kontakt. To osobně považuji za velkou výhodu, která dokáže k větší přehlednosti situace účinně pomoci,“ myslí si.
Samosprávy se proto v takových chvílích pro koordinaci záchranných prací musí spolehnout na tradiční prostředky. „Rozhlas je s baterkami, takže v případě výpadku sítě by měl vydržet i bez elektrické energie. Dále máme sirény a městská policie disponuje autem s tlampačem,“ přibližuje kuřimský místostarosta Vlček praxi, která platí i na dalších místech.